پانسمان سیلیکونی نرم سوالات متدوال در مورد آن

پانسمان سیلیکونی نرم

سیلیکون چیست؟

سیلیکون‌ها، نوعی پلیمر با ساختاری هستند که شامل جایگزینی اتم‌های سیلیکون و اکسیژن با گروه‌های آلی متصل به اتم‌های سیلیکون است. درجه پلیمریزاسیون حالت فیزیکی سیلیکون را مشخص می‌کند که می‌تواند از روغن نازک تا رزین‌های نسبتاً سخت متغیر باشد.

 

سیلیکون‌های نرم

سیلیکون‌های نرم یک خانواده خاص از سیلیکون‌های جامد هستند که حالت نرم و لایه‌ای دارند. این خصوصیات آن‌ها را قادر می‌سازد تا به سطوح خشک بچسبند.

 

پانسمان سیلیکون نرم چیست؟

پانسمان سیلیکون نرم پانسمانی است که با سیلیکون نرم به‌عنوان چسب یا لایه تماس زخمی پوشش داده‌شده است. خواص ذاتی سیلیکون نرم مانند این پانسمان‌ها این است که می‌تواند آن‌ها را بدون آسیب رساندن به زخم و یا پوست اطراف آن برداشت.

آیا انواع مختلف پانسمان سیلیکون نرم وجود دارد؟

انواع مختلفی از این نوع پانسمان ازجمله لایه‌های تماس زخم آتروماتیک، پانسمان جاذب و پانسمان‌ برای درمان گوشت‌ اضافی ناشی از زخم (اسکار) وجود دارد.

سیلیکون نرم
سیلیکون نرم
سیلیکون نرم ضد اسکار


نشانه‌های اصلی برای پانسمان سیلیکون نرم چیست؟

این پانسمان معمولاً برای تمام زخم‌ها مناسب است و از آسیب به زخم و پوست اطراف آن جلوگیری می‌کند. انواع مختلف پانسمان سیلیکون نرم نیاز به مراقبت‌های بالینی متفاوت دارد.

 

آیا سیلیکون نرم، مطمئن است؟

اثرات نامطلوب و مضر در صورت استفاده از این پانسمان‌ها در جراحی دیده نشده است. نتایج مطالعات حیوانی با سیلیکون نشان داده است که آن‌ها واکنش‌های پوستی یا حساسیتی را ایجاد نمی‌کنند. سیلیکون نرم برای استفاده در مدیریت زخم در سراسر جهان مورد تائید قرارگرفته است.

آیا سیلیکون نرم بر روی زخم و یا روند بهبود زخم تأثیر می‌گذارد؟

ازآنجاکه سیلیکون بی‌اثر است، با زخم به‌طور شیمیایی تعامل نمی‌کند و یا هیچ تأثیری بر سلول‌های مسئول فرآیند بهبود ندارد. علاوه بر این، ازآنجاکه پانسمان سیلیکون نرم به‌راحتی برداشته می‌شوند، زخم و پوست اطرافشان را آسیب نمی‌زنند و بنابراین با بهبود زخم تداخل ندارند.

آیا سیلیکون نرم می‌تواند وارد گردش خون شود  و یا اثرات بدنی نامطلوب تولید کند؟

سیلیکون نرم نمی‌تواند وارد سیستم گردش خون شود. سیلیکون در ترشح زخم نامحلول است و مولکول‌های سیلیکون برای نفوذ از طریق غشای سلولی و یا عبور از پوست به رگ‌های خونی بسیار بزرگ هستند. بنابراین، آن‌ها نمی‌توانند در اطراف بدن حمل شوند تا اثرات بدنی تولید کنند.

 

آیا پانسمان سیلیکون نرم باعث واکنش‌های پوستی می‌شود؟

سیلیکون بی‌اثر است و احتمال ایجاد حساسیت آن نسبت به سایر مواد مورداستفاده در پانسمان زخم خیلی کمتر است. آن‌ها همچنین به‌طور گسترده‌ای در محصولات لوازم‌آرایشی استفاده می‌شود.

 

آیا سیلیکون نرم، قابل‌جذب است؟

سیلیکون نرم به‌طور ذاتی قابل‌جذب نیست، اما می‌تواند به‌عنوان یک‌لایه روکش برای پوشیدن اجزای جاذب که برای مدیریت زخم‌های ترشحی استفاده می‌شود، مورداستفاده قرار گیرد.

 

مزایای بالینی این نوع پانسمان نسبت به سایر پانسمان‌ها چیست؟

مطالعات منتشرشده نشان می‌دهد که بیمارانی که زخم‌های آن‌ها با پانسمان سیلیکونی نرم پوشانده می‌شوند، کمتر آسیب می‌بینند، ناراحتی کمتری نسبت به برداشتن زخم دارند بنابراین هزینه‌های درمان آن‌ها کاهش می‌یابد.

پانسمان سیلیکونی چیست

 

چرا به پانسمان سیلیکون نرم، ضد آسیب گفته می‌شود؟

پانسمان سیلیکون نرم به‌عنوان پانسمان‌های آتروماتیک توصیف‌ شده است، زیرا در مطالعات بالینی نشان داده‌شده است که می‌توان آن‌ها را بدون آسیب زدن به زخم و یا پوست اطراف آن یا ایجاد درد به بیمار برداشت.

 

آیا می‌توان پانسمان سیلیکونی نرم را در زخم‌های عفونی استفاده کرد؟

درجایی که علائمی از عفونت وجود داشته باشد، در صورت شروع درمان ضد میکروبی ممکن است استفاده از پانسمان‌های سیلیکونی نرم ادامه پیدا کند.

  سیلیکون برای زخم عفونی

آیا می‌توان از پانسمان سیلیکون نرم در زخم‌های دیابتی استفاده کرد؟

برخی از گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که محصولات سیلیکون نرم ممکن است در درمان زخم‌های دیابتی نقش داشته باشد.

 

آیا پانسمان سیلیکون نرم در مدیریت زخم نقش دارند؟

یک گروه مشاوره بین‌المللی از کارشناسان مدیریت زخم اخیراً توصیه‌های بالینی مبتنی بر شواهد را ارائه کرده است که از استفاده از ورقه ژل سیلیکونی به‌عنوان اولین خط درمان به زخم‌ های رشد نیافته، زخم‌های خطی و گسترده اعصاب هیپرتروفیک و زخم‌های جزئی گوشت زایی کمک می‌کند. استفاده از ژل سیلیکونی باید بعد از جراحی‌ها برای جلوگیری از زخم‌های هیپرتروفیک و گوشت زایی مورد توجه قرار گیرد.