مکانیسم اثر سوربکت در درمان زخم

سوربکت در پیشگیری و درمان عفونتهای زخم از ابتدا با شماست 

مكانیسم اثر سوربكت در درمان زخم

عملكرد سوربكت بر اساس تاثیرات متقابل ذرات هیدروفوبیك (آب گریز) بر روی یكدیگر می باشد. در طبیعت دو ذره هیدروفوب در حضور ملكول آب به یكدیگر اتصال می یابند. با بررسی میكروارگانیسم های پاتوژن توسط محققین سوئدی، وجود ساختارهای هیدروفوب در سطح سلولی این میكروارگانیسم ها شناسایی گردید. زمانی كه سطح سبز رنگ پانسمان در تماس با زخم قرار می گیرد، میكروب در حضور ترشحات زخم به سطح هیدروفوب پانسمان متصل می شود. این چسبندگی سبب غیرفعال شدن میكروارگانیسم شده و با هر تعویض پانسمان میزان آنها در زخم كم می شود. مكانیسم اثر طبیعی سوربكت مزایا و وی‍ژگی های منحصر به فردی را ایجاد كرده و عوارض شایع ذیل در استفاده از محصول وجود ندارد:

 • حساسیت
 • توسیسیته
 • مقاومت میكروبی
 • آلودگی محیط زیستی

 

هزینه های درمان زخم

زمانی كه یك زخم عفونی شد، پیشگیری خیلی دیر خواهد بود.

مبتلایان به زخم های مزمن یا زخم های حاد پیچیده علاوه بر محدودیت های مربوط به تعویض پانسمان از درد، اضطراب و افسردگی نیز رنج می برند. علایم دردساز نظیر تزشحات و بوی نامطبوع می تواند منجر به منزوی شده بیشتر فرد مبتلا گردد. در بعضی موارد رفت و آمدهای مكرر جهت تعویض پانسمان، مرخصی استعلاجی از محل كار و مشاوره های درمانی هزینه های سنگینی را به فرد مبتلا تحمیل می كند.

(عفونت در زخم پای افراد دیابتی در هر 20 ثانیه موجب یك آمپوتاسسیون، قطع عضو، در دنیا می شود.)

 

هزینه گزاف درمان زخم های مزمن

اكثر زخم های مزمن زخم هایی هستند كه از ایسكمی، دیابت، بیماریهای عروقی و یا فشار ناشی شده اند. زخم های صعب العلاج، هزینه های گرافی را به سیستم های درمانی تحمیل می كنند. در ایالات متحده آمریكا این هزینه بالغ بر 3 بیلیون دلار در سال است.

 

هزینه درمان عفونت در ناحیه جراحی شده

عفونت بعد از جراحی از عوارض شایع است. به ازای هر نفر كه بعد از جراحی به عفونت در آن ناحیه مبتلا می شود تقریباً 7 الی 11 روز به مدت اقامت بیمار در بیمارستان افزوده می شود. بر اساس یك تحقیق در سال 2012 عفونت بعد از جراحی شایع ترین عفونت در سیستم درمانی اعلام شد (31 درصد كل عفونت های سییتم مراقبت جمعی در بیماران بستری). در دانمارك هزینه زخم های عفونی، یك درصد از بودجه كل بیمارستان های این كشور را شامل می شود.

 

افزایش مقاومت در برابر آنتی بیوتیك ها (یك تهدید جهانی)

افزایش مقاومت به آنتی بیوتیك ها به میزان خطرناكی در همه دنیا رو به افزایش است. با مصرف نادرست از آنتی بیوتیك ها به سمت زمانی پیش می رویم كه آنها تاثیر خود را از دست خواهند داد و عفونت های شایع در صدمات جزیی موجب مرگ خواهد شد. درصد بالایی از عفونت های بیمارستانی از باكتری های مقاوم، نظیر استافیلوكوك ارئوس مقاوم به متیسیلین (MRSA) یا باكتری های گرم منفی مقاوم به انواع آنتی بیوتیك ها ناشی می شوند.

رقابت در به دست گرفتن كنترل بار عفونی زخم ها

ترمیم زخم حاصل روندی بیولوژیك است كه شامل مجموعه مراحلی دقیق و برنامه ریزی شده می باشد. افزایش میزان میكروب ها به این روند صدمه می زند و خطر عفونی شدن زخم و تاخیر در ترمیم را افزایش می دهد.

 

مدیریت زخم  اهمیت كنترل

زمانی كه پوست صدمه می بیند، میكروبهایی كه در حالت عادی روی سطح پوست وجود دارند به بافت زیرپوست دسترسی پیدا می كنند. یك بخش مهم در ترمیم موثر زخم، بهینه كردن محیط زخم است. وظیفه اصلی مدیریت زخم كنترل پالانس رطوبت و بار میكروبی زخم است. میزان تاثیر سیستم دفاعی بیمار، بار میكروبی و وسعت زخم از عوامل موثر در پیشرفت عفونت های زخم به حساب می آیند.

 

افزایش بار میكروبی  طولانی شدن روند ترمیم

زخمی كه به صورت موضعی عفونی شود با تاخیر در ترمیم مواجه خواهد شد، حتی اگر علایم عفونت ناچیز بوده یا اصلا وجود نداشت باشند. بنابراین درمان عفونت، حتی پیش از پیشرفت كمترین نشانه های آن، اهمیت به سزایی دارد.

 

وجود قارچ ها در زخم بر روند التیام تاثیر می گذارد

تجربیات بالینی و تحقیقات منتشر شده نشان می دهند كه وجود قارچ ها در زخم باعث كندتر شده روند بهبود زخم می شود. در یك مطالعه روی 915 مورد بالینی با زخم های مزمن، در 208 مورد ( 23 درصد) نتایج مثبت گزارش شد. در مطالعات دیگری كه در سال 2016 منتشر شد، 80 درصد از اولسرهای صعب العلاج دارای عفونت قارچی بودند.

 

پیشگیری از عفونت و كنترل بار عفونی نیاز به آنتی بیوتیك درمانی را به میزان قابل توجهی كاهش می دهد

مقاومت به آنتی بیوتیك ها با استفاده نا به جا و بیش از حد، علاوه بر ایجاد ضعف جسمانی در بیمار، پیشگیری و كنترل عفونت را نیز دشوار می كند.

با كنترل میكروب ها علاوه بر پیشگیری از بروز عفونت می توان مصرف آنتی بیوتیك ها را نیز كاهش داد.

 

نمودار اثر سوربکت در زمان

راه حل ما

سوربكت به صورت بی خطر از بار میكروبی زخم ها می كاهد

پانسمان های آنتی میكروبیال سوربكت با كاهش بار میكروبی باعث كاهش عفونت و درمان زخم می وند. میكروب ها به سطح پانسمان ها متصل شده و در زمان تعویض پانسمان از محل زخم جدا شده و دور می شوند. سوربكت روند ترمیم زخم را با كاهش بار میكروبی و بدون آزاد كردن هیچگونه عامل فعال در بستر زخم تسهیل می نماید.


تسهیل روند التیام زخم

افزایش میكروب ها خطر بروز عفونت و تاخیر در روند التیام را به دنبال دارد. سوربكت بدون هیچ خطری بار میكروبی را كاهش می دهد، بنابراین از اساس باعث ترمیم زخم می شود.

میكروب های شایع در زخم ها و همچنین باكتری های مقاوم به درمان دارویی نیز به این پانسمان می چسبند

میكروارگانیسم های شایع زخم مانند استافیلوكوك ارئوس، گونه های استرپتوكوك، اشرشیاكولی، سودوموناس آیروژنوزا و كاندیدا البیكانس به سطح سوربكت چسبیده و از بستر زخم جدا می شوند.

علاوه بر این سوربكت  (استافیلوكوك اروسائوس - مقاوم به متیسیلین) را نیز به دام می اندازد.


هیچ راهی برای افزایش مقاومت به این روش نیست

میكروب ها به سوربكت متصل می شوند و با تعویض پانسمان از محل دور می شوند. هیچ مكانیزمی در افزایش مقاومت در استفاده از سوربكت ارائه نشده است.

 سوربكت ماده فعالی از خود آزاد نمی كند، بنابراین می تواند:

 • باعث التیام سریع زخم شود.
 • در پیشگیری از عفونت زخم بدون هیچ محدودیتی كاربرد دارد.
 • در نوزادان قابل استفاده است.
 • در زنان باردار و شیرده نیز محدودیتی ندارد.

  عفونت زخم سوربکت

سوربکت عفونت زخم ره به وسیله کاهش بار میکروبی آن پیشگیری و درمان می کند.

 

روش استفاده

همیشه سطح سبز رنگ پانسمان های سوربکت به صورت مستقیم در تماس با سطح زخم می باشد.

روش استفاده سوربکت


مکانیسم اثر

در حضور رطوبت ، میکروب ها به پانسمان سوربکت می چسبند.

اثر پانسمان سوربکت


حذف شدن از بستر زخم

میکروب هایی که به پانسمان سوربکت باند شده اند، با تعویض پانسمان از بستر زخم حذف می شوند.

حذف شدن از بستر زخم سربکت


از اولین قدم

سوربكت برای انواع زخم ها در تمام مراحل

پانسمان های سوربكت در دامنه ایی وسیع برای انواع زخم كاربرد دارند. از آنجایی كه هیچ ماده فعالی از این پانسمان ها به داخل زخم آزاد نمی شود، می توانند از ابتدایی ترین مراحل در همه گروه ها به منظور جلوگیری از عفونت استفاده شوند. این پانسمان ها را می توان در كاهش میزان بار میكروبی انواع زخم به صورت كاملاً بی خطر در درمان كوتاه مدت و یا درازمدت استفاده كرد.

پانسمان های سوربكت برای طیف گسترده ای از زخم ها در تمام مراحل التیام زخم راه حلی ارائه می دهند و از این طریق مدیریت زخم را برای پرستار و بیمار آسان می كنند.

با استفاده از سوربكت به جای آنكه صبر كنیم تا عفونت شروع به گسترش كند، وظیفه مهم پیشگیری از آلوده شده زخم از مراحل ابتدایی آغاز می شود.

در زخم هایی كه از قبل آلوده شده اند، سوربكت تعداد میكروب ها را می كاهد و بار میكروبی را تحت كنترل در می آورد.

سوربكت را می توان بدون محدودیت در پیشگیری و درمان زخم های عفونی به كار برد.

برای درمان هایی كه طولانی شده اند، مناسب است.

 • روند التیام زخم را تسهیل می كند.
 • استفاده از آن راحت و بی خطر است.
 • بیمار احساس راحتی بیشتری دارد.
 • به كاهش درد كمك می كند.
 • باعث كاهش بوی نامطبوع در محل زخم می شوند.

 

فواید سوربكت نسبت به پانسمان های آنت میكروبیال رایج، مجاب كننده هستند

برخلاف پانسمان های آنتی سپتیك، آنتی بیوتیك و آنتی میكروبیال كه به صورت رایج استفاده می شوند، پانسمان های سوربكت هیچ ماده فعالی را در بستر زخم آزاد نمی كنند.

بنابراین سوربكت می تواند به عنوان پیشگیری در زخم هایی كه در معرض خطر عفونت از ابتدا، یا خطر عفونت های مجدد قرار دارند و در تمام طول مراحل التیام در زخم هایی كه عفونی شده اند، استفاده شود. پانسمان زخم سوربكت می توانند بدون محدودیت در اطفال، زنان باردار و شیرده به كار رود.

برند سوربکت پانسمان های آنتی میکروبیال رایج دیگر
قابلیت استفاده در پیشگیری از عفونت - بدون محدودیت
اتصال میکروبها به پانسمان و حذف آنها از بستر زخم
کاهش بار میکروبی در زخم
شروع فوری عملکرد (بلافاصله بعد از استفاده از پانسمان)
مکانیزمی برای مقاوم کردن میکروبها در برابر این پانسمان وجود ندارد
ماده فعال شیمیایی در بستر زخم آزاد نمی کند

شواهد به اثبات رسیده درباره سوربكت

در برنامه های كلینیكی مستمر كه توسط همكاران ما مورد بررسی قرار می گیرد سوربكت اطلاعاتی را در درمان طیفی وسیع از زخم در شرایط كلینیكی مختلف منتشر و به ثبت رسانده است. در اینجا یك نمونه از نتایج این برنامه را آورده ایم. همراه با بیش از 20 سال موفقیت در  تجارب بالینی، این نمونه بازدهی كلینیكی و مقرون به صرفه بودن سوربكت را تایید می كند.

 

در كاهش بار میكروبی زخم های عفونی پا، سوربكت به طور قاطع از پانسمان های حاوی یون نقره بهتر عمل می كند.

در این مطالعه یك مركز درمانی كه به صورت اتفاقی انتخاب شده، تعداد 40 نفر بیمار با زخم های عفونی – كلونیزه با منشاء بیماری عروق اندام تحتانی شركت داشتند. هدف مقایسه كاهش بار میكروبی در بیمارانی كه با پانسمان سوربكت یا پانسمان حاوی تركیبات نقره مورد درمان قرار گرفته اند، می باشد. تجزیه و تحلیل نتایج، كاهش بار میكروبی را در طی 4 روز نسبت به اندازه گیری های پایه در هر دو گروه نشان داد. با این حال، كاهش بار میكروبی در گروهی كه پانسمان سوربكت استفاده شده بود به طور مشخص و معنی داری بیشتر از گروه دوم بود كه از پانسمان تركیبات نقره استفاده كرده بودند (0.00001>p).

نمودار کاهش بار میکروبی سربکت

موثر بودن پانسمان سوربكت در انواع زخم های نوین به اثبات رسیده است

در مطالعه ای در یك كشور اروپایی كه در چندین مركز به انجام رسید تعداد 116 نفر بیمار با زخم مزمن شركت داشتند. در 21% از این بیماران در طول این تحقیق التیام یافته اند و در 72% از آنها بعد از استفاده از پانسمان سوربكت علائم بهبود مشهود بود.

تاثیر پانسمان سوربکت

سوربكت  راهی مقرون به صرفه برای پیشگیری از عفونت در محل جراحی

در یك مطالعه كه به صورت تصادفی و كنترل شده با 543 نفر بیمار زن كه جراحی انتخابی یا جراحی سزارین با برش عرضی در بخش اورژانس داشتند، نشان داد كه خطر عفونت محل جراحی با استفاده از پانسمان سوربكت در مقایسه با پانسمان های استاندارد جراحی به طور قابل توجهی كاهش یافت. این مطالعه كفایت و مقرون به صرفه بودن پانسمان های جراحی سوربكت را در پیشگیری از عفونت محل جراحی تایید می كند.

 

در گروه سوربكت هیچ نیازی به درمان با آنتی بیوتیك سیستمیك، به علت عدم وجود عفونت محل جراحی نبود

میزان عفونت در محل جراحی در گروه پانسمان سوربكت 18% بود كه به طور مشخص كمتر از 5.2% در گروه كنترل است (p=0.04). هزینه كلی پیشگیری و درمان عفونت های محل جراحی در گروه كنترل در مقایسه با گروه سوربكت بیشتر برآورد شده است (این هزینه ها به ترتیب 5775 دلار در مقابل 1065 دلار).

سوربکت راهی مقرون به صرفه

سوربکت یک نوآوری سوئدی است و در محدوده پانسمان های زخم از طریق شرکا و توزیع کننده ها در بیش از 65 کشور در سرتاسر دنیا موجود است سوربکت به عنوان کاتیمد نیز در دسترس است.