اسکار و انواع آن شناخت آن و درمان

اسکار چی هستش ؟!

به طور کلی هرگونه آثار برجای مانده از آسیب‌های پوستی یا زخم‌ها را اسکار می‌نامند. «سوختگی» از دیرباز به عنوان روشی برای ایجاد اثرات دایمی و پایدار بر روی پوست شناخته شده است؛ لذا واژه اسکار را « داغ» نیز ترجمه میکنند.

انواع اسکار

اسکار برجسته

اسکار فرورفته

اسکار هم سطح که تغییر رنگ پوست میشود

بر اساس سن اسکار یعنی چه زمانی بوجود آمده است میتوان اسکارها را به صورت جدید(نابالغ) و یا قدیمی (بالغ) تقسیم بندی نمود. اسکارهای بالغ، به علت عدم وجود عروق خونی، سفید و کمرنگ هستند ..... رشد نمی‌کنند. اسکارهای نابالغ تا زمان بلوغ، در حال رشد بوده و رنگ ...... ارغوانی اولیه را حفظ می‌کنند. معمولاً اسکارهای نابالغ، ظرف شش تا دوازده ماه بالغ می‌شوند. استفاده از رژودرم بر روی اسکارهای نابالغ، موجب تسریع بالغ شدن اسکار می‌شود. رژودرم باعث میشود اسکار در زمانی که بالغ میشود ضخامت کمتر و سطح صاف تری داشته باشد. از این مرحله به بعد با ادامه استفاده از رژودرم ( مطابق دستور مصرف برای اسکارهای قدیمی یا بالغ) ، اسکار شروع به تحلیل رفتن می‌کند. اسکارهای جدید( نابالغ) با شروع مصرف رژودرم ممکن است متورم شوند.

دلایل وجود آمدن اسکار می تواند عواملی مانند موارد زیر باشد:

بخیه  جراحی :

بخیه بعد از جراحی‌های مختلف (آپاندیسیت، تیروئید، سزارین، کبد، قلب، لاپاروسکوپی، لیپوساکشن، ستون فقرات و غیره) و یا جراحی های زیبایی ( ماموپلاستی، گرافت یا پیوند پوست).

اسکار بخیه جراحی

اسکار پیوند پوستی

اسکار ناشی از پیوند پوستزخم :

مانند اسکار تشکیل شده بر روی محل انواع زخم ها ( بریدگی ، ساییدگی، سوراخ شدگی، تزریق واکسن و ...) که با روشهای مختلف و یا خودبخود ترمیم شده اند.

اسکار ناشی از زخم

برای مشاهده انواع زخم بروی لینک زیر کلیک کنید
انواع زخم

سوختگی:

مانند اسکار ناشی از سوختگی با آب جوش، بخار و مواد شیمیایی.

اسکار ناشی از سوختگی

این تصویر شامل محتوایی دلخراش می باشد

با انگشت خود روی عکس نگه دارید

آکنه :

اسکارهای برجسته یا گودرفته که پس از بهبودی جوشهای پوست برجای می‌ماند.

اسکار ناشی از جوش یا آکنه

 بیماری های داخلی و عفونی با عوارض پوستی :

مانند سالک، آبله مرغان و غیره.