درمان سوختگی با آب جوش

سوختگی با آب جوش


 عوامل زیادی باعث ایجاد زخم و اسکار می شود که مردم از آن رنج می برند. برخی از آسیب های پوستی شامل سوختگی با آب جوش می باشد.سوختگی با آب داغ که در اینجا پیشنهاد میشه از کلمه scalding به معنای سوزانده شدن استفاده کنیم در واقع به شرایطی گفته می شود که پوست توسط آب در حال جوش و یا بسیار داغ سوخته شود.اتفاقات گوناگونی ممکن است باعث ایجاد این نوع سوختگی شود از جمله : افتادن کتری یا لیوان پر از آب جوش یا سوختگی قابلمه در حال جوشیدن آب و حتی برای افرادی که پوست خیلی نازکی دارند در هنگام دوش گرفتن است. سوختگی با آب جوش می تواند می تواند هر ناحیه ای از بدن را بسوزاند که شایع ترین آن ها دست ها و پاها می باشد و کودکان به دلیل کنجکاوی و بی احتیاطی بیشترین آسیب دیدگان این نوع سوختگی می باشند. شدت درد و میزان سوختگی بستگی به وسعت و میزان لایه های سوخته شده پوست می باشد.

ممکن است برای هر فردی در زندگی سوختگی با آب جوش پیش بیاید. اگر درجه سوختگی کم و یا متوسط باشد به آسانی می توان آن را در منزل درمان کرده و بهبود یابد. چنانچه سوختگی خیلی شدید باشد از کمک های پزشکی جهت کاهش درد و التیام زخم باید سریعا استفاده نمود.

شدت سوختگی با آب جوش به دمای آب و مدت زمانی که در معرض آن قرار گرفته و سایز محل سوختگی و سن بیمار است.بسته به میزان شدت سوختگی پوست به درجه یک تا سه تقسیم می شود.

درمان سوختگی با آب جوش

 

سوختگی کودکان 

بچه ها به دلیل حس کنجکاوی که دارند بیشتر در معرض خطر سوختگی با آب جوش هستند. بنابراین مهم است که علت های احتمالی سوختگی را بدانیم،تا  بتوانیم اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم.

دلایل و ریسک فاکتورهای سوختگی با آب جوش:

 • فراموش کردن بررسی دمای آب قبل از حمام یا دوش گرفتن.
 • رعایت نکردن اصول استفاده از زودپز ها و بررسی نکردن هوای خروجی و دمای آن ها
 • استفاده نکردن از دستمال رطوبت دار برای بلند کردن قابلمه هایی با دسته های یک تکه فلزی
 • انتخاب نکردن سطح مناسب برای سماور در آشپزخانه پر کردن بیش از حد آن از آب که وزن آن را سنگین می کند و هنگام بلند کردن احتمال وقوع حادثه را بیشتر می کند
 • مخازن آب داغی که  ترموستات یا دریچه های خنک کننده نداشته باشند می توانند باعث بوجود آمدن آب بسیار گرم شوند.
 • تنها گذاشتن کودکان یا سالمندان بدون مراقبت در وان حمام که می تواند باعث سوختگی  با آب گرم شود.
 • هم چنین کودکان بیشتر در معرض خطر هر گونه سوختگی هستند زیرا پوست آنها نازک تر از بزرگسالان است.
 • افراد سالمند نیز در معرض خطر سوختگی هستند زیرا حساسیت بدن آن ها به دمای شدید کاهش می  یابد که باعث می شود دیرتر واکنش نشان دهند.

لایه های پوست

پوست ما تمام بدن ما را پوشش می دهد و سلول ها و اندام های ما را از محیط بیرون محافظت می کند. هر گونه آسیب به پوست از جمله آب گرم باعث ایجاد زخم و اسکار (از بین رفتن بخشی از بافت بدن). درد و شدت آسیب بستگی به لایه های پوستی درگیر شده می باشد که لایه های پوستی شامل:

اپیدرم

خارجی ترین قسمت پوست است که از طریق آن سلولهای مرده پوست , پوست ریزی می کنند.

 درم

لایه زیرین اپیدرم ساخته شده از بافت های فیبرینی است که حاوی غدد عرق، فولیکول های مو، رگ های خونی و اعصاب است.

بافت زیر جلدی

این لایه زیرترین لایه می باشد که حاوی بافت های چربی و عروق خونی بزرگتر است.

نشانه های سوختگی با آب جوش

تاول سوختگی

تاول یا سوختن با آب جوش که سبب آسیب به پوست وبافت های بدن شود که علت آن رطوب مانند بخار و یا آب جوش باشد.این نوع سوختن باعث ایجاد زخم های عمیق تر نسبت به سوختگی های دیگر و افزایش خطر اسکار (باقی ماندن محل زخم) می شود. سوختگی با آب داغ می تواند به لایه های زیرین پوست آسیب جدی وارد کند. سوختگی می تواند خفیف یا شدید باشد. با این حال، درد تجربه شده بستگی به حجم آب گرم و عمق آسیب پوست دیده دارد.آسیب و درد با آب داغ در یک منطقه خاص می تواند دردناک تر از سوختن  با آب جوش در یک ناحیه در دسترس باشد. در زیر برخی از ویژگی های سوختن با آب جوش اشاره می کنیم:

 • پوست به رنگ قرمز یا سیاه دیده شود.
 • جدا شدن لایه های  پوست (اپیدرم یا درم)
 • احتمال ایجاد تاول در منطقه آسیب دیده وجود دارد. تاول ها می توانند کوچک یا بزرگ باشند
 • احتمال آماس و تورم در اطراف ناحیه آسیب دیده آب وجود دارد.

علائم سوختگی با آب داغ، که نیاز به مشاوره پزشکی فوری دارند :

 • اگر ناحیه سوخت شده / زخم بشدت دردناک یا بد بو شود.
 • اگر فرد آسیب دیده، تب داشته باشد.
 • اگر از زخم ناشی از سوخته شدن با آب داغ ترشح وجود داشته باشد لباس در اثر این  ترشحات خیس  شود.
 • اگر بعد از دو هفته، زخم بهبودی نداشته باشد.

اولین کمک بعد از سوختن آب داغ

در صورت ایجاد این نوع، مهم است که فورا درمان شود، زیرا گرما ناشی از آب داغ می تواند به یک ناحیه بزرگ زیر پوست گسترش یابد و باعث آسیب بافتی شود. اقدام فوری نیز باعث احساس آرامش البته به صورت موقت به فرد آسیب دیده می شود.

• کمک های اولیه برای سوزاندن آب جوش:

 - مرحله 1

اولین و مهمترین اقدام نگه داشتن منطقه آسیب دیده زیر آب شیرین به مدت 10 دقیقه یا بیشتر برای کاهش مقداری از درد است. این مهمترین کمک در این سوختگی ها می باشد.

 اولین کار بعد سوختن

• مرحله 2

پس از خنك كردن پوست و منطقه آسیب دیده، باید سعی در گرم نگه داشتن بيمار نمود.بدین منظور می توان از پتو نیز استفاده شود.

• مرحله 3

هر نوع طلا و جواهر یا لباس های موجود در نزدیکی منطقه آسیب دیده باید برای جلوگیری از آلودگی باکتری ها، که می تواند باعث عفونت شود، برداشته شود.

• مرحله 4

مهم است که بیمار را آرام نگه دارید و از او بخواهید بنشیند یا دراز بکشید.

• مرحله 5

به عنوان بخشی از کمک های اولیه درسوختن آب گرم، وسعت محل سوختگی را باید درنظر گرفت زیرا درصورت آسیب جدی و ایجاد تاول و ورم سریعا باید از کمک های کلینیکی و پزشکی بهره برد.

 سوختگی درجات بالا

• مرحله 6:

از مالیدن و قرار دادن هرگونه  لوسیون، ژل آلوئه ورا، عسل، سفید تخم مرغ، کره یا هر پماد دیگری بدون مشاوره روی محل سوختگی های باز خودداری کنید زیرا باعث ایجاد عفونت می شود.

• مرحله 7:

از جمله اولین اقدامات اولیه در سوختگی با آب گرم شامل پوشش منطقه آسیب دیده با پارچه استریل یا گاز زمانیکه منتظر کمک های پزشکی هستید می باشد.

 درمان سوختگی با آب جوش

• مرحله 8:

پانسمان زخم باید به طور مرتب عوض شود و بیمار باید داروهای لازم را که توسط پزشک تجویز شده است، مصرف کند.

طبقه بندی سوختن آب داغ

سوختگی درجه اول

قرمزی و تورم در لایه های بیرونی پوست وجود دارد.

 سوختگی درجه یک

سوختگی درجه دوم

تاول های قرمز و تورم وجود دارد که می تواند به لایه های عمیق تر پوست گسترش یابد.

 سوختگی درجه دو

درجه سوختگی درجه سوم

آسیب و تخریب به عمق پوست نفوذ کرده باشد.

 سوختگی درجه سه

درمان سوختگی با آب جوش

سوختگی ناشی از آب گرم یا آب جوش می تواند خفیف و کم آسیب باشد. با این حال، این امکان وجود دارد که باعث ایجاد درد شدید همراه با تاول باشد که به پوست آسیب بزند. درمان سوختگی ها باید در اسرع وقت انجام شود، زیرا درمان سریع به کاهش حرارت که به پوست آسیب وارد می کند کمک می کند ، که به نوبه خود باعث کاهش آسیب بیشتر پوست می شود. درجه گرمای آب میزان شدت آسیب ایجاد شده را تعیین می کند. برخی از سوختن های با آب گرم ممکن است خفیف باشد و برخی می توانند جدی و دردناک باشند.

در زیر روش هایی برای درمان سوختگی  با آب گرم قرار می دهیم:

کاهش دما:  اولین مرحله در درمان سوختگی با آب می باشد، به عنوان مثال، خنک کردن یا کاهش دمای منطقه آسیب دیده. بدین منظور می توان ناحیه آسیب دیده را در زیر آب جاری قرار داد. مهم است که این کار را تا زمانیکه از شدت درد ناشی از سوختن آب گرم کاهش می یابد ادامه دهید.

 درمان سوختگی با آب

خشک کردن محل آسیب دیده

می توان به آرامی محل سوختگی و زخم را با استفاده از پارچه های تمیز یا حوله ها انجام داد . هرگز محل سوختگی را مالش ندهید، چه در سوختگی با آب گرم یا هر نوع سوختگی دیگرکه باشد، چون باعث آسیب بیشتر به بافت های پوست می شود.

تمیزنگه داشتن محل سوختگی

بعد از خشک کردن زخم ، زخم و یا محل سوختگی را باید به آرامی با گاز استریل پوشانده شود. این به جلوگیری از آسیب بیشتر به بافت کمک می کند. در صورت وجود درد، می توان از کمپرس های فشرده شده سرد استفاده نمود که باعث کاهش درد ناشی از سوختن آب گرم می شود. همچنان بهتراست که منطقه آسیب دیده را بالاتر از سطح قلب نگه دارید که این عمل به کاهش درد کمک می کند، زیرا موقعیت بالاتر از سطح قلب باعث کاهش فشار روی منطقه آسیب دیده می شود.

استفاده از داروهای پزشکی

امروزه پماد سوختگی مختلف برای درمان سوختگی ها موجود است.  از آنها می توان در درمان سوختگی های کوچک استفاده شوند. با این حال، باید با احتیاط و مشاوره در سوختگی شدید تر با آب گرم مورد استفاده قرار گیرد، زیرا بعضی از پماد ها می توانند باعث افزایش دمای داخل زخم محل سوختگی می شوند. می توانید از طریق تلفن های ما با کارشناسان و پزشک های ما صحبت کنید تا آن ها شما رو بصورت رایگان مشاوره و  راهنمایی کنند

حفظ کردن رطوب محل آسیب دیده و تعویض منظم گازهای استریل

بسیارمهم است که رطوب محل زخم را حفظ کرده و گاز استریل را به طور منظم عوض نمایید، زیرا این کار به روند بهبودی و اجتناب از هر عفونت باکتریایی کمک می کند. اگر رطوبت زیادی وجود داشته باشد، در سوختگی های شدید برای تعویض پانسمان زخم ممکن است به کمک های پزشکی جهت جلوگیری از آسیب به بافت در حال ترمیم و بافت های سالم اطراف زخم شود.

اجتناب ترکوندن تاول ها

از ترکاندن تاول ها جلوگیری کنید زیرا ممکن است منجر به عفونت شود. اگر سوختگی در داخل دهان ناشی از نوشیدن هرچیز داغی بوده است، مهم است که برای جلوگیری از  تشدید یا تحریک بیشتر منطقه از خوردن غذای گرم و تند، سیگار کشیدن و الکل تا زمان بهبودی خودداری نمود.

زمان مورد نیازجهت التیام سوختگی با آب داغ و بخار آب

زمان موردنیازبرای بهبودی این گونه سوختگی ها بستگی به شدت سوختگی و نحوه درمان آن دارد. اگر محل آسیب دیده دچارعفونت شود، زمان بهبودی به تعویق می افتد و بلافاصله باید به پزشک مراجعه کرد. سوختن آب گرم خفیف بر روی اپیدرم سطحی، یعنی بالاترین لایه پوست معمولا در طول یک هفته و اغلب بدون زخم بهبود می یابد.

پیشگیری از سوختن با آب گرم

 • نظارت مناسب برای جلوگیری از سوختن با آب گرم برای کودکان در طول زمان حمام ضروری است. مهم است که قبل از ورود به حمام، تمام لوازم مورد نیاز برای حمام را آماده کنید تا فرد بتواند به طور مناسب  موقعیت را تحت نظارت خود داشته باشد .
 • ترموستات بخاری باید 46 درجه یا کمتر تنظیم شود.
 • اتصالات مقاوم درپوش، شیر مخلوط کننده ترموستات یا سوپاپ خنک کننده باید نصب و مرتبا بررسی شود. این  گزینه در جلوگیری از سوختن آب گرم بسیار مفید است.
 • قبل از ورود به وان، ابتدا درجه حرارت آب وان را با مچ دست خود آزمایش کنید. توصیه می شود تا زمانی که دمای آن به سطح مورد نظر شما برسد صبر کنید.
 • استفاده از قابلمه هایی با دسته های فلزی یکسره خودداری کنید یا حداقل بوسیله عایقی آنها را بلند کنید
 • سماور آشپزخانه را به هیچ وجه بلند و تا آخر پر نکنید
 • هنگام جا به جا کردن سینی چای از گذاشتن تعداد زیاد استکان بروی سینی خودداری نمایید حتی شده دو مرحله ببرید ولی با خیال راحت و تسلط بیشتر
 • به کودکان خود همیشه آموزش و تذکر بدهید که دور از سماور قابلمه گاز آب جوش و حتی چای باشند 
نکته : در پایین صفحه تعدادی محصول سوختگی و مطالب مهم مناسب برای درمان سوختگی معرفی شده که می توانید آنها را ببنید