12 نکته برای مراقبت از پا در صورت ابتلا به دیابت

چگونگی تاثیرگذاری دیابت بر کف و ساق پا

اگر شما مبتلا به بیماری دیابت باشید، ممکن است با مشکلاتی در کف پا و ساق پا روبرو شوید که مشکلات در این دو قسمت از بدن، جزء عوارض شایع بیماری دیابت است. دیابت ، بیماران را در خطر بسیار زیادی برای ابتلا به پینه ، میخچه ، تاول و زخم قرار می دهد و قند خون بالا باعث می شود که این آسیب های جزئی و تغییرات پتانسیل ابتلا به عفونت های تضعیف کننده را بالا ببرد .

اما شما می توانید با انجام چند مرحله، پاهای خود را در شکل مناسب نگه دارید که به عنوان مثال می توان به پوشیدن کفش های تخصصی ، انجام آزمایش های منظم و انجام حرکت های ورزشی مناسب اشاره کرد.

و اما چرا این گونه عوارض ایجاد می شوند؟ در وهله اول، باید بدانید که قند خون بالا باعث آسیب عصب می شود. محققان به طور کامل نمی دانند که این آسیب چگونه ایجاد می شود اما طبق تحقیقات صورت گرفته در مرکز دیابت جاسلین، محققان بر این باورند که قند خون می تواند اثر منفی بر روی آنزیم ها و سلول های سیستم عصبی داشته باشد. این عصب های آسیب دیده می توانند منجر به نوروپاتی دیابتی شوند که در این حالت ، بیمار دست یا پای خود را نمی تواند احساس کند.

با توجه به موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیه، نوروپاتی در حدود 70 درصد افراد مبتلا به دیابت اتفاق می افتد و علائم آن می تواند منجر به عفونت های شدید شود. در این صورت، اگر شما احساسی در پاهای خود نداشته باشید ، قادر نخواهید بود که زخم های احتمالی در پای خود تشخیص دهید و اگر نتوانید این زخم ها و درد ها را احساس کنید ممکن است منجر به عفونت شوند و عفونت درمان نشده منجر به فاسد شدگی و در نهایت قطع عضو می شود .

نوروپاتی علت خشکی پوست است که بسیاری از افراد مبتلا به دیابت آن را تجربه می کند: اعصاب غیر فعال در پاهای شما نمیتوانند پیام مغزی را برای عرق کردن دریافت کنند . ترک های خشک پا باعث می شوند که میکروب ها به راحتی وارد بدن شوند. آسیب عصبی همچنین می تواند باعث تغییراتی در شکل پا شما شود و پوشیدن کفش را برای شما دشوار خواهد کرد. اصطکاک هایی که ایجاد می شوند می توانند منجر به پینه شوند که پوست را در معرض آسیب جدی قرار خواهند داد. علاوه بر این، دیابت می تواند منجر به سخت شدگی و انقباض رگ های خونی شود و مقابله با عفونت را مشکل ساز کند .

به گفته انجمن دیابت آمریکا، برای کمک به مدیریت این علائم، می توانید با خیال راحت از لوسیون استفاده کنید اما باید مطمئن شوید که اثری از آن در بین انگشتان پای خود به جا نگذارید چرا که رطوبت اضافه در یک فضای کم برای بیماران مبتلا به دیابت ، ایده خوبی نیست. این اتفاق حتی می تواند پوست را در برابر عفونت حساس تر و شکننده تر کند.

در ادامه ، 12 مورد از بهترین راه حل ها برای مراقبت از پا آورده شده است که به کمک آن می توان با قدرت و اعتماد به نفس کامل در طول بیماری از زخم های احتمالی پا مراقبت کنید.

 

بررسی روزانه پا دیابتی

بررسی روزانه پا برای جلوگیری از زخم ، جراحت و ترک

 آسیب عصبی یکی از عوارضی از دیابت است که باعث می شود در هنگام ایجاد زخم یا ترک ، بیمار احساس درد نداشته باشد . پروفسور استیون تیلت متخصص پا در پورتلد، اورگن می گوید : " بیماران مبتلا به دیابت به دنبال هر گونه تغییراتی در رنگ، زخم و خشکی پوست در قسمت پا هستند. " برای مراقبت و جلوگیری از ایجاد هر گونه زخم ، آینه ای بر روی زمین قرار دهید و پاهای خود را روزانه بررسی کنید و یا از یکی از دوستان نزدیک خود بخواهید که تمام نقاط پای شما را به دقت بررسی کند تا در صورت وجود زخم مطلع شوید.


مراقبت از پای دیابتی


از پاهای خود برای تست آب گرم استفاده نکنید

زمانی که افراد مبتلا به دیابت دچار آسیب عصبی یا نوروپاتی می شوند، نمی توانند به خوبی تشخیص دهند که آیا آب گرم است یا نه. دکتر تیلت می گوید : " آن ها متوجه داغی آب نمی شوند و ممکن است پوست خود را بسوزانند. " قرار گرفتن در آب داغ بدون چک کردن دما می تواند منجر به آسیب های جدی به پا شود چرا که سوختگی و تاول بسیار سریع می توانند تبدیل به عفونت شوند. از آرنج خود استفاده کنید تا قبل از ورود به حمام یا وان، دمای آن را چک کنید.

 

مراقبت از پای دیابتی

از پا های خود با کفش ها و جوراب های مناسب دیابت مراقبت کنید

خرید کفش برای بیماران مبتلا به دیابت نیاز به توجه بیشتری دارد. تیلت توصیه می کند که بیماران مبتلا به دیابت باید به دنبال کفش هایی باشند که در قسمت پنجه عمق بیشتری داشته باشند و همبستگی خوبی بین پاشنه و پنجه داشته باشند. همچنین آن ها باید توجه داشته باشند که کفش هیچ گونه درزی در قسمت داخلی نداشته باشند چرا که ممکن است باعث بریدگی پا شود. علاوه بر این ، برای انتخاب جوراب هم باید دقت داشته باشند که جورابی را انتخاب کنند که دارای مقدار کافی نخ باشد تا رطوبت پا را کنترل کند و همچنین جوراب انتخابی باید تمام پا را بپوشاند و هیچ گونه درزی نداشته باشد .


مراقبت از پای دیابتی


همیشه کفش یا دمپایی به پا داشته باشید و هیچ کجا پا برهنه راه نروید

پوشیدن کفش مناسب در بیرون خانه، پاها را در برابر هرگونه زخم محافظت می کند اما حتی در داخل خانه هم پا برهنه راه رفتن ممکن است خطر ایجاد بریدگی کوچک توسط نفوذ خرده شیشه ، سوزن و یا حتی پونز را به همراه داشته باشد. اگر شما مبتلا به نوروپاتی باشید ممکن است متوجه این آسیب های خطرناک نشوید و آن ها عفونت کنند. بهترین حالت آن است که در همه جا ، چه خارج و یا چه داخل خانه ، کفش یا دمپایی به پا داشته باشید.

مراقبت از پای دیابتی


پاهای خود را خشک نگه دارید تا از عفونت جلوگیری کنید

باید توجه داشته باشید که خشک کردن پاها برای بیماران مبتلا به دیابت بخشی از روال بهداشتی است . تیلت می گوید پوست مرطوب منجر به عفونت می شود و فاصله بین انگشت ها مستعد ترین مکان برای عفونت هستند . به همین دلیل بعد از هر بار شستن پا های خود، آن ها را به خوبی خشک کنید و جوراب و کفش های خود را زود به زود تعویض کنید . همانطور که قبلاً گفته شد می توانید برای جلوگیری از خشکی پا از مرطوب کننده استفاده کنید اما به خاطر داشته باشید که هیچ گونه موادی را بین انگشتان خود باقی نگذارید.

 

مراقبت از پای دیابتی


مراجعه به متخصص پا به طور منظم برای درمان مشکلات پا

تیلت یاد آور شده است که حتی وجود پینه های بسیار کوچک هم ممکن است در صورت نادیده گرفتن، مشکلات شدیدی را ایجاد کنند. در هنگام تنظیم تیمی برای درمان زخم های دیابت حتما یک متخصص پا را هم اضافه کنید و به جای استفاده خودسرانه داروهایی برای درمان زخم یا استفاده از پانسمان زخم ، از اون مشاوره بگیرید. چرا که برخی از این دارو ها اگرچه زخم، میخچه و پینه را درمان می کنند اما ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مناسب نباشد و بیماری آن ها را تشدید کند و حتی در برخی موارد منجر به عفونت شوند.


مراقبت از پای دیابتی


ثابت کردن پا با کفش های طبی

 از آنجا که پوشیدن کفش های مناسب بسیار مهم است، کفش های طبی سرمایه گذاری خوبی در حفاظت و آسایش برای بیماران مبتلا به دیابت است. کفش های طبی که برای این بیماران ایجاد تولید می شوند، در فروشگاه تجهیزات پزشکی وجود دارند که از آن جا می توان خریداری کرد که می توان با گرفتن مشاوره از متخصص پا یک مدل از آنها را انتخاب کرد. متخصص پا در صورتی که بیمار دچار زخم یا جراحت غیر قابل درمان باشد،  این نوع کفش ها را پیشنهاد می دهد .

 

محافظت از پای دیابتی


انجام ورزش های سبک با پا های خود

ورزش کردن برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مفید است اما باید توجه ویژه ای به نوع ورزش انتخابی کرد. باید توجه داشته باشید که ورزش هایی مانند ایروبیک که بسیار قدرتی و متحرک است و دارای پرش های متوالی است برای افراد مبتلا به دیابت مناسب نیست . مخصوصا در صورتی که شما مبتلا به نوروپاتی هستید چرا که ممکن است از ناحیه پا دچار جراحت شوید و خود متوجه این جراحت نشوید. این بیماران بهتر است که ورزش هایی مانند پیاده روی آرام و شنا را انجام دهند تا فشار کمی بر پاهای خود بیاورند. با این حال، توجه به انتخاب کفش مناسب برای هر گونه فعالیت انتخابی نکته اساسی می باشد.


محافظت از پای دیابتی


مصرف دخانیات را ترک کنید تا گردش خون در پاهای شما بهبود یابد

کشیدن سیگار خطر های بسیاری برای تمام نقاط بدن شما دارد. مواد شیمیایی موجود در دود سیگار، رگ های خونی را دچار مشکل می کند و آن ها را محدود می کند. و آن به این معنی است که در صورت مصرف سیگار ، پاهای شما از مواد مغذی ، اکسیژن و خون کافی محروم می شوند و در نتیجه نمی توانند در برابر عفونت به خوبی مقابله کنند و سالم بمانند . تیلت می گوید : "بیماران مبتلا به دیابت دچار فاکتور های خطری هستند که رگ های خونی آن ها را تهدید می کنند." هیچ زمانی برای ترک سیگار دیر نیست.

 

محافظت از پای دیابتی


قند خون خود را کنترل کنید تا دچار نوروپاتی دیابتی نشوید

تیلت می گوید بین سطح قند خون و آسیب سلول های عصبی رابطه مستقیمی وجود دارد . عدم کنترل قند خون می تواند منجر به نوروپاتی شود و هر چه بهتر بتوانید سطح قند خون خود را کنترل کنید پا های شما سالم تر می مانند. به یاد داشته باشید که اگر شما دچار عفونت شده باشید سطح بالای قند خون می تواند مقابله با عفونت را سخت تر کند .

 

محافظت از پای دیابتی


از تیم مراقبتی کمک بیشتری بگیرید

پزشک و تیم مراقبتی شما بهترین منابع اطلاعات هستند بنابراین برای مراقبت از پا های خود ، ترک سیگار ، و حداقل و حداکثر ها مانند وزن، قند خون و فشار خون می توانید از آن ها کمک بگیرید. البته توجه داشته باشید در صورتی که تغییری را در این موارد مشاهده کردید قبل از بررسی بعدی خود توسط تیم مراقبتی، سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.

استفاده همیشگی از کرم های محافظ یا بریر

کرم های محافظ به صورت لایه ای بسیار مقاوم در برابر نفوذ آب روی پوست پوشش ایجاد می كنند و ضمن تامین رطوبت مورد نیاز پوست، به تنظیم PH پوست نیز كمك می كنند معمولاً بعد از بهبود یافتن زخم ها یا مشکلاتی برای پا اتفاق میوفتد کاربرد دارد

نکته : در پایین صفحه تعدادی محصول در مورد موضوع و مطالب مهم مناسب معرفی شده که می توانید آنها را ببنید