زخم های دردناک غیر قابل درمان ناشی از دیابت

زخم های دردناک غیر قابل درمان ناشی از دیابت 

برنامه مدیریتی شما

مشکلات مربوط به درمان زخم می تواند یکی از مشکلات اصلی و ناگوار دیابت باشد . در ادامه اطلاعات بیشتری درمورد زخم های پیشرفته و راه های جلوگیری از عود کردن آن ها ، آورده شده است.

زخم ناشی از دیابت 

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است زخم های ناشی از دیابت، درمان نشوند.

 اگرچه، توجه به رژیم غذایی و روش زندگی می تواند عوارض ناگوار دیابت را کاهش دهد اما قند خون غیر قابل کنترل می تواند منجر به زخم هایی در بدن شما شود که درمان آن ها ممکن است بسیار به طول انجامد. این مشکل ممکن است ساده تر از آن چیزی باشد که شما فکر می کنید. مقاله ای که در ژوئن سال 2017 در مجله‌ پزشکی انگلیس چاپ شده، تخمین زده است که بین 19 تا 34 درصد افراد مبتلا به دیابت در طول زندگی خود ، حداقل با یک زخم پا درگیر خواهند بود.

این موضوع می تواند یک مشکل مزمن باشد چرا که از هر پنج نفر، دو نفر زخم های دیگری را در سال های بعد تجربه خواهند کرد و و عواقب آن می تواند بسیار ویران گر باشد : بنابر مقاله ذکر شده ، حدود 20 درصد از بیمارانی که عفونت متوسط تا شدید دارند ، مجبور به قطع عضو خواهند شد.

ویلیام انیس، دبیر کل سازمان مراقبت، درمان زخم و اصلاح بافت دانشگاه ایلینوی شیکاگو و مامور ارشد پزشکی Healogics ، شرکت مسئول مراکز درمان زخم در ایالت متحده آمریکا ، می گوید، دلایل متعددی وجود دارد که چرا بعضی وقت ها دیابت باعث ایجاد زخم های مزمن می شود. قند خون بالا می تواند منجر به آسیب های عصبی و نوروپاتی در پا شود بنابراین ممکن است شما قادر نباشید که درد ناشی از برش کوچک یا پینه را احساس کنید.

نوروپاتی همچنین می تواند پای شما را ضعیف تر کند ، شکل آن را تغییر دهد و خطر آسیب دیدگی را افزایش دهد . علاوه بر گردش خون ضعیف که یکی از عوارض شایع دیابت است ، شما ممکن است زخم عمیقی داشته باشید که خودتان متوجه آن نشوید و به مجبور شوید برای درمان ، روند چالش برانگیزی را تجربه کنید.

دکتر اینیس می گوید: "این علائم می تواند شامل یک باز شدگی کوچک در پا تا یک عفونت کامل و قطع کردن عضو بدن در بعضی از بیماران، به خصوص افرادی که  ذخیره خونی کمتری دارند ، شود و این اتفاق روند بسیار سریعی دارد . "

زخم در پا شایع ترین نوع زخم برای بیماران مبتلا به دیابت است و دلیل آن ، ترکیب نوروپاتی در پا و آسیب پذیری آنها در برابر فشار و آسیب است. علاوه بر آن ، آرتی بی هان ، رئیس بخش غدد سازمان سلامت هنری فورد در دیترویت می گوید : "زخم ها می توانند در ساق پا هم ایجاد شوند و در صورت ابتلا به دیابت دوره درمان طولانی داشته باشند. "

 

اساس مدیریت زخم های مرتبط با دیابت

 

پزشک ، درمان را با تمیز کردن زخم و بریدن بافت های مرده یا عفونی آغاز می کند که به این مرحله از درمان ، دبریدمان گفته می شود . انیس می گوید اگرچه بریدن زخم ممکن است غیرعادی به نظر برسد اما یک مرحله اساسی برای درمان است. او می گوید با هر بار انجام دبریدمان، نواری از بافت برداشته می شود که این کار باعث درمان سریع می شود.

یکی دیگر از بخش های مهم درمان، تخلیه با برداشتن فشار و وزن از روی زخم می باشد. بنابر گروه بین المللی غذایی دیابت، بهترین راه برای انجام این کار، گچ گرفتن تا زانو و محکم بستن آن است اما گزینه های دیگر مانند کفش های مخصوص می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در صورتی که زخم ها عفونی باشند ممکن است دکتر ، آنتی بیوتیک تجویز کند. علاوه بر این، ممکن است پزشک آزمایش اشعه X  را هم تجویز کند تا از عفونی شدن یا شکستن استخوان های زیرین آگاهی پیدا کند چرا که به علت نوروپاتی ممکن است بیمار متوجه این موضوع نشود. دکتر بی هان می گوید : "علاوه بر این، در صورت مشاهده گردش خون ضعیف، جراح باشد رگ های خونی را باز کند تا آن ها را نیز بررسی کند . "

بی هان اضافه می کند که درمان زخم های پا در بیماران مبتلا به دیابت، نیاز به تیم چند رشته ای شامل جراح ، پزشک پا و بعضی اوقات کلینیک های درمان زخم می باشد.

 

در صورت عدم درمان زخم ها ، چه مراحلی باید انجام شود؟

 

اگر تا یک ماه بعد از شروع درمان، بهبودی در فرآیند درمان ایجاد نشد، پزشک ممکن است روش های دیگری را پیشهاد بدهد. روش های بسیار زیادی برای درمان وجود دارد. اکسیژن فشاری (hyperbaric oxygen) ، بافت های زیست مهندسی و درمان های فاکتور رشد از جمله روش های پیشنهاد شده هستند. گروه های تخصصی مانند گروه بین المللی غذای دیابت به این نتیجه رسیده اند که شواهد کافی برای استفاده از این روش ها به صورت همگانی و رایج نیست و همچنین این روش ها می توانند پر هزینه باشند اما استفاده از این روش ها به جای استفاده از روش های پایه در صورت مثبت بودن نتیجه، ارزشمند خواهند بود.

 

چگونگی کمک به درمان زخم ها و جلوگیری از عود کردن

 

آقای بی هان می گوید: " کنترل دقیق قند خون می تواند از عفونت، که خود دلیل اصلی عدم درمان زخم است، جلوگیری کند. " او همچنین پیشنهاد می دهد که برای بهبود گردش خون، باید فشار خون و کلسترول را کنترل و استفاده از دخانیات را قطع کرد .  

پس از درمان زخم، باید توجه ویژه ای به پا کرد. دیوید آرمسترانگ ، استاد جراحی در دانشکده پزشکی Keck دانشگاه USC می گوید : "با کمک گرفتن از یک متخصص پا کفش مورد نظر باید خریداری شود و برای محافظت از پا باید از آن به طور دائم – حتی در منزل-  استفاده شود . "

مراقبت و بررسی از پا باید به طور دائم صورت بگیرد تا تاول ها و پینه های جدید احتمالی تحت درمان قرار گیرند و در صورت مشاهده هر گونه علائم مربوط به زخم باید در اسرع وقت به پزشک نشان داده شود.

نکته : در پایین صفحه تعدادی محصول در مورد موضوع و مطالب مهم مناسب معرفی شده که می توانید آنها را ببنید