عمل ابدومينوپلاستی چيست

عمل ابدومينوپلاستی چيست

آبدومینوپلاستی

 

 

 

آبدومینوپلاستی چیست 

امروزه عمل های گوناگونی در زمینه جراحی شکم وجود دارد که قدرتمند ترین آنها آبدومینو پلاستی است  این عمل از نظر زیبایی شکم مسطح و بدون خط استریا( خطوط چاقی لاغری) قابل قبول است و  یکی از راهکار های رسیدن به این امر مهم استفاده از عمل ابدومینو پلاستی است . که در این عمل جراحی خطوط استریا و افتادگی پوست از بین رفته و شکمی صاف را برای شما به ارمغان می اورد .

بارداری و افزایش و کاهش وزن از عواملی است که باعث به وجود امدن افتادگی پوست شکم و به وجود امدن خطوط استریا میشود  برای از بین بردن چربی های اضافی ناحیه شکم منکر اثرات قابل توجه ورزش نمی شویم اما ورزش اثری  در از بین بردن خطوط استریا ندارد از همین رو توصیه ما استفاده از روش ابدو مینوپلاستی برای از بین بردن این اثار نا زیبا است .

آبدومینو پلاستی برای افرادی مناسب است که تمام روش های  معمول از قبیل ورزش و... را امتحان کرده  و به نتیجه ی مورد انتظار خود نرسیدند و این روش تهاجمی که از طریق جراحی انجام میشود ایده آل این افراد است .

اثرات ابدو مینو پلاستی برای بافت های بدن را میتوان در سه بخش تقسیم بندی کرد :

خطوط استریا

این خطوط همانطور که بیان کردیم خطوط به وجود آمده در اثر افزایش و کاهش وزن و یا بارداری به وجود می آید.

عضلات 

آبدومینوپلاستی

عضلاتی که در اثر تغییرات بدن نظیر افزایش و کاهش وزن و یا بارداری شل و افتاده شده است را نیز میتوان با این عمل جراحی تهاجمی به حالت اولیه خود در اورد .

توده چربی 

وقتی پوست افتاده در اثر جراحی از بین برود همزمان میزانی از توده چربی نیز حذف می شود و این کار به زیبایی هر چه بهتر بدن و پیکر کمک می کند و به عنوان عمل  تکمیلی می توان از لیپوساکشن نیز کمک گرفت تا نتیجه ی بهتری داشته باشد.

عمل ابدومینوپلاستی  به افرادی توصیه می شود که دارای افتادگی شکم ، چین شکم، دو حبابی شدن شکم هستند و به دنبال اصلاح و زیبا تر کردن شکم خود هستند و به طور کلی این عمل به افرادی توصیه می شود که از روش های معمول لاغری به نتیجه ی دلخواه خود نرسیدند و  در جستجوی راه حل برای از بین بردن توده ی چربی هستند و یا پوست شکم آنها دچار شل شدگی و افتادگی در اثر زایمان شده است .

و به افرادی که خواستار کاهش وزن زیادی هستند و یا قصد بارداری را دارند باید این نکته بیان شود که ممکن است اثرات این عمل از بین رفته و به حالت اولیه در می آید . به دلیل اینکه بافت بدن در اثر جراحی ثابت و فیکس می شود و وقتی در اثر لاغر شدن و یا باردار  شدن بافت باز می شود ، از حالت اولیه خارج می شود .

برش های این عمل جراحی در مکان های  اعمال می شود که  به آسانی قابل رویت نیست و نگرانی از  به جا ماندن و به وجود آمدن ظاهری نا متناسب وجود ندارد که البته ممکن است در حالت برهنه معلوم باشد که بستگی به دوره ی درمان و میزان بهبودی دارد.

انواع برش قابل اعمال برای این عمل جراحی

انواع برش در آبدومینوپلاستی

 1. برشی که از دهانه استخوان ران به سمت استخوان لگن به وجود می آید .و زیر خط بیکینی پنهان می شود .
 2. اطراف ناف، در امتداد لبه آن ایجاد می شود که درون انحنای طبیعی ناف پنهان می شود .

لازم به ذکر است چون بخیه  های مورد استفاده  در این عمل بسیار عمیق بوده جای اسکار ها باقی میماند و جراح ممکن است  پس از  عمل برای بهبود  اسکار  پماد و کرم هایی برای درمان تجویز کند که کمک زیادی به بهبود درمان میکند .

دوره نقاهت در آبدومینوپلاستی

از جمله مواردی که باید بعد از  عمل به  آن توجه کرد این است در چند روز ابتدایی بعد از عمل ایستادن به صورت کاملا کشیده برای بیمار درد ناک است. بنابراین توصیه آن است که  بیماران در 5 روز اول پس از جراحی ،کمی خمیده بایستند تا درد کمتری متوجه شوند.  تا چند روز پس از عمل ، ترشح خونابه آبدومینوپلاستی طبیعی  و قابل رویت است  و با طی شدن دوران نقاهت این مشکلات از بین رفته و بعد از یک هفته بیمار کاملا بهبودی خود را به دست می آورد. ممکن است عوارضی همچون  عفونت و یا لخته ی خونی   که ممکن است از طریق جریان خون  به سمت ریه  حرکت کند به ندرت پیش بیاید که  البته در صورت داشتن بیماری های نظیر گردش خون ضعیف یا بیماری قلبی   این علائم بیشتر می شود

و بطور کلی توصیه می شود که بیمار تا بهبودی کامل از انجام فعالیت های سنگین جلوگیری کند. ودردی که بیمار احساس میکند همانند گرفتگی عضلات شکم است و وجود کبودی خفیف طبیعی است .

 عمل آبدومینو پلاستی 4 تا 5 ساعت به طول می انجامد و بعد از عمل نیازمند استفاده از گن تنگ برای سفت و منقبض نگه داشتن عضلات شکم است

تفاوت عمل جراحی چاقی با عمل ابدو پلاستی

تفاوت جراحی چاقی و ابدومینوپلاستی

 

همانطور که ذکر شد عمل ابدوپلاستی  بیشتر برای از بین بردن پوست اضافه و شل شده ی ناحیه ی شکم  استفاده می شود و نباید آن را با عمل جراحی چاقی اشتباه گرفت در جراحی چاقی فرد در صدد برطرف کردن چربی های احشایی بدن خود است که این چربی ها در اندام های حیاتی بدن نظیر روده معده و و کبد قرار دارد و نمی شود با عمل ابدو مینو پلاستی انجام شود پس برای این عمل باید به سراغ عمل جراحی چاقی رفت و این چربی های احشایی (چربی های فعال) را از آن طریق از بین برد. بیمار میبایست ابتدا اضافه وزن خود را از بین برده و سپس برای زیبا تر شدن شکم پوست و عضله های افتاده و اویزان از طریق این عمل اقدام کند .

 به طور کلی جراحی لاغری که  از معروف ترین روش  می توان به اسلیو معده اشاره کرد .ممکن است بیماری به هر دو روش جراحی احتیاج داشته باشد که ابتدا باید جراحی چاقی انجام شود سپس به سراغ ابدومیتوپلاستی برود که با این کار باعث میشود پس از جراحی دیگر اضافه وزن به وجود نیاید که عمل ابدومینو پلاستی با مشکل روبرو شود .

مزیت روش آبدومینوپلاستی

از جمله مزایای  شاخص روش ابدومینو پلاستی این است که:

 •  دوره نقاهت آن کمتر است و میزان خونریزی به اندازه ی عمل جراحی چاقی نیست 
 •   برای افراد سیگاری نتیجه ی بهتری میدهد
 •  ایمنی بیشتری را در پی دارد
 •  شریان های حیاتی مهم واعصاب مهم جدار شکم و لنفاتیک آسیب نمی بیند و حفظ میشود و عوارض این روش کمتر است .

 


اعمال قبل از جراحی

ما به شما پیشنهاد می کنیم قبل از این عمل یک سری نکات را ملاحظه بفرمایید

 1. استعمال دخانیات 4 هفته قبل و بعد از عمل ممنوع ( استفاده از هر گونه نیکوتین حتی در آدامس ممنوع می باشد و دوری کردن از افرادی که دخانیات مصرف می کنند ) این مورد در درمان زخم شما ایجاد مشکل می کند و هزینه های سنگینی را برای شما دربر خواهد داشت که شاید در زندگی غیر قابل جبران باشد
 2. عدم گرفتن رژیم قبل و بعد از جراحی به مدت 2 هفته
 3. اگر دارویی مصرف می کنید به طور مثال مخصوصاً مرتبط با فشار خون حتماً جهت قطع کردن و ادامه مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید
 4. از استفاده هر گونه دارویی یا مکمل ویتامینی چه به صورت گیاهی چه شیمیایی سر خودانه پرهیز کنید.
 5. قبل از عمل نیاز به گرفتن آزمایشات یا بررسی های پزشکی می باشد که استفاده دارویی سرخودانه شما موجب تغییرات در آن می شود پس حتماً با پزشک خود مشورت کنید 
 6. حتماً قبل از عمل در مورد پانسمان جراحی یا پد های جاذب را با مشورت پزشک خود تهیه فرمایید. متاسفانه گاهاً در بعضی از مراکز مشاهده شده که به این مسائل اهمیت نمی دهند یا بطور جدی در نظر گرفته نمی شود استفاده از پانسمان های نوین مانند ( پانسمان فوم - پد جاذب - اسپری زخم - پانسمان آماده جراحی ) در بهبود زخم شما بسیار موثر می باشد که در این مقاله توضیح داده می شود .

پانسمان فوم 

جهت جذب ترشحات زخم و همچنین تحریک زخم جهت ترمیم بیشتر جلوگیری از فشار بروی آن ( در مواردی استفاده از فوم های پیشرفته که جهت جلوگیری از عفونت زخم و درمان هر چه سریعتر ) رد شدن اکسیژن به داخل زخم و بروی بخیه ها که موجب درمان سریعتر و جوش خوردن سریعتر بخیه ها می شود

پد جاذب

استفاده از آن جهت جذب هر چه بیشتر ، سریعتر و عدم برگشت آن به زخم ( که خود یکی از عوامل عفونت کردن می باشد ) بهترین جایگزین گاز استریل می باشد.

اسپری زخم

استفاده از اسپری جهت شستشو و درمان سریع تر زخم در حال حاضر اسپری های شستشوی زخم که بیشتر آن ها پیشرفته هستند تا چندین ساعت اثر ضد باکتری را برای محیط زخم فراهم می کنند همچنین شستشوی درین ها یا حفره هایی که جهت ساکشن استفاده می شود 
ما به شما سرم نمکی را فقط فقط جهت شستشو پیشنهاد می دهیم زیرا اثری ضد باکتری ندارد و در گرانوله شدن بافت یا ترمیم زخم اثر آن چنانی ندارد.

پانسمان آماده جراحی پیشرفته ضد باکتری

در مواردی استفاده از پانسمان های جراحی ضد باکتری پیشنهاد می شود چه زخم های با ترشح متوسط تا کم که موجب میشود زخم دچار عفونت و عواقب بعد از آن نشود

 

مراقبت های پس از آبدومینوپلاستی

آبدومینوپلاستی

از جمله مراقبت های لازم برای بهبود کبودی ها و بهبود زخم های ناشی از بخیه ی عمل ،اول از هر چیزی استفاده از پانسمان هایی که دربالا به شما معرفی کردیم و بعد مصرف موادی است که حاوی ویتامین ث و برولین است در جذب بهتر و درمان جای زخم کمک می کند که آناناس یا آلوئه ورا از مواردی است که دارای این ویتامین می باشد و همچنین استفاده از امگا 3 که بهترین نوع آن در ماهی و میگو وجود دارد .استفاده از این موارد در بهبود زخم و اسکار بسیار موثر است.

از  مصرف نمک حتی الامکان  تا 15 روز جلوگیری کنید .

از مصرف اسپرین یا هر گونه رقیق کننده جلوگیری شود .

 

 توصیه ما این است که قبل از هر گونه عمل جراحی به سراغ ورزش و تغذیه ی مناسب برای لاغری و سلامتی رفته و این جراحی ها برای افرادی است که با کاهش بسیار زیاد وزن روبرو بودند و دچار افتادگی پوست شده اند و با این روش به  اندامی زیباتر می رسند.