6 درمان خانگی برای متوقف کردن خونریزی

درمان خانگی برای متوقف کردن خونریزی

 

بررسی اجمالی

حتی زخم‌های جزئی به‌ خصوص در مناطق حساس مانند دهان می توانند خونریزی کنند. در بیشتر موارد، پلاکت خون شما به‌تنهایی می‌تواند باعث لخته شدن خون شود. برای سرعت دادن به این امر می‌توانید از درمان های خانگی استفاده کنید و سریع‌تر خونریزی را متوقف کنید. با اندازه و عمق‌های متفاوت، اولین قدم برای این کار، بالا نگه داشتن و فشار بر روی ناحیه می باشد. بعد از آن، چند درمان خانگی وجود دارد که در سراسر جهان برای لخته کردن خون و متوقف کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود، همه این درمان‌ها توسط تحقیقات علمی قطعی پشتیبانی نمی شوند. در ادامه شش درمان خانگی آورده شده است که می‌توان آن‌ها را امتحان کرد.

 

اعمال فشار برای جلوگیری از خونریزی

اولین مرحله برای متوقف ساختن خونریزی، اعمال فشار بر روی زخم و نگه داشتن آن در بالای قلب است که می‌توان با یک پارچه و یا گاز تمیز این فشار را وارد کرد. نوع پارچه مصرفی مهم نمی‌باشد فقط مهم این است که پارچه تمیز باشد.

تا زمانی که خونریزی قطع نشده، پارچه را از روی زخم برندارید. برداشتن زودهنگام پارچه، خون‌ریزی را افزایش می‌دهد. بنابراین سعی کنید تا جایی که می توانید بر روی زخم فشار وارد کنید.

به مدت 5 تا 10 دقیقه برروی زخم فشار فشار وارد کنید تا خونریزی کم یا متوقف شود. درصورتی که خونریزی قطع نشد، 5 دقیقه بیشتر فشار را وارد کنید. درصورتی که باز خونریزی قطع نشد، با پزشک خود سریعا مشورت کنید و نظر او را بپرسید.


یخ برای جلوگیری از خونریزی


یخ برای متوقف کردن خونریزی

استفاده از یخ و قرار دادن آن بر روی زخم، به خصوص در دهان، یک درمان مناسب برای متوقف کردن خونریزی است. همچنین باعث کاهش تورم می شود. با این حال، پژوهش های علمی کمی برای حمایت از این درمان وجود دارد. . یک مطالعه قدیمی نشان داد که هرچه دمای بدن بیشتر باشد، زمان خونریزی بیشتر می شود. از سوی دیگر، هرچه دمای بدن شما پایین تر است، زمان لخته شدن خون پایین تر می‌رود.

نحوه استفاده: یک مکعب یخ را در یک گاز بگذارید و مستقیماً بر روی زخم بگذارید. اگر دمای بدن شما بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی باشد، از یخ برای لخته کردن خون استفاده نکنید.


چای برای جلوگیری از خونریزی


چای برای جلوگیری از خونریزی

یک درمان معروف برای توقف خون‌ریزی بعد از دندانپزشکی، قرار دادن چای کیسه‌ای مرطوب بر روی منطقه آسیب دیده است. گفته شده است که جوهر چای که طعم تلخی چای به خاطر آن‌هاست،  به انعقاد خون کمک می‌کند.

طبق یک مطالعه در سال 2014، چای سبز بهترین نوع چای است که پس از کشیدن دندان می‌توان استفاده کرد. این مطالعه نشان داد که افرادی که گاز حاوی چای سبز را بر روی خون ناشی از کشیدن دندان می‌گذارند، خون‌ریزی کمتری خواهند داشت.

نحوه استفاده: چای گیاهی و بدون کافئین برای این کار مناسب نمی‌باشد. باید از چای سیاه یا سبز استفاده کنید. برای استفاده از چای به‌منظور متوقف کردن خونریزی پس از کشیدن دندان، یک کیسه چای سبز یا سیاه را خیس کنید و آن را در گاز قرار دهید. بطور محکم اما به آرامی چای را فشرده کنید و یا آن را به مدت 30 دقیقه یا بیشتر به طور مستقیم بر روی برش دهان خود نگه دارید.


بومادران برای جلوگیری از خونریزی


بومادران برای جلوگیری از خونریزی

گونه‌های مختلفی از این گیاه در سراسر جهان یافت می‌شود. افسانه ای در این‌باره وجود دارد که از این گیاه برای درمان خون‌ریزی سربازان در هنگام جنگ استفاده می‌شده است. در مطالعه ی انجام شده سال 2011، اثر این گیاه را بر روی موش های آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار دادند.

نحوه استفاده: از پودر بومادران برای درمان استفاده می‌شود. برای استفاده از پودر بومادران، زخم را با پودر بومادران و یا برگ های تازه و مرطوب این گیاه شستشو بدهید سپس بر روی آن ناحیه فشار وارد کنید تا خون‌ریزی بند بیاید.


فندق برای جلوگیری از خونریزی


فندق افسون‌گر برای جلوگیری از خونریزی

طبیعت فندق افسونگر ممکن است باعث توقف خون‌ریزی در خراش ها و برش‌های کوچک شود. گس بودن این گیاه به به تقویت پوست و جمع کردن آن کمک می کنند، خون را کاهش می دهند و لخته شدن را بهبود می‌دهد. یک مطالعه سال 2007 پماد این گیاه را به عنوان یک درمان موثر برای انواع خاصی از اختلالات پوستی شناخته شده است. نخل، شاه بلوط و گل رز، برخی از گیاهان مناسب دیگری هستند که ممکن است خون‌ریزی را متوقف کنند.

نحوه استفاده: برای استفاده از فندق جادوگر برای کاهش خون‌ریزی، یک مقدار کمی را بر روی یک گاز فشرده کنید و روی زخم فشار دهید. این گیاه بدون هیچگونه الکل یا سایر مواد افزودنی، در اکثر داروخانه‌ها یافت می شود.


ویتامین سی برای جلوگیری از خونریزی


پودر ویتامین C  و قرص مکیدنی روی برای جلوگیری از خونریزی

با توجه به یک مطالعه موردی، ترکیب پودر ویتامین C و قرص مکیدنی روی، ممکن است خونریزی طولانی مدت را متوقف کند و باعث بهبود لخته شدن خون پس از کشیدن دندان شود. این مطالعه نشان داد که پودر ویتامین C بر روی گاز باعث کاهش خونریزی می‌شود.

نحوه استفاده: مطمئن شوید از پودر ویتامین C خالص استفاده کنید که با قندهای یا طعم دهنده مخلوط نشده باشد. پودر را مستقیما روی لکه های خون‌ریزی بپاشید، سپس قرص روی را بمکید. قرص‌های مکیدنی روی در اکثر داروخانه ها یافت می شود.

نکته : در پایین صفحه تعدادی محصول در مورد موضوع و مطالب مهم مناسب برای درمان جای بخیه معرفی شده که می توانید آنها را ببنید