طب سوزنی و دیابت

چکیده

بیش از 3000 سال پیش، طبیبان باستانی چینی روشی را اختراع کردند که امروزه طب سوزنی نام گرفته است. در طب سوزنی، پزشکان نقاط خاصی را برای درمان انواع بیماری در بدن تحریک می‌کنند که معمولا از سوزن های کوچک و استریل‌شده استفاده می‌شود. روش طب سوزنی مدرن به‌صورت بهداشتی تر انجام می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی، طب سوزنی را برای درمان بیش از 100 بیماری به رسمیت شناخته است.از این بیماری ها می تواند به بیماری های مزمن، میگرن، سردرد و حتی دیابت اشاره کرد. هنوز موضوعات ناشناخته بسیاری در مورد درمان دیابت با طب سوزنی وجود دارد. اما به نظر می‌رسد، تحقیقات جدید تایید کرده است که این روش، روشی موثر و امن می باشد. یک تحقیق آزمایشگاهی نشان داد که طب سوزنی می تواند به منظم کردن عملکرد لوزالمعده و سطح انسولین کمک کند. آزمایش های بالینی نشان می دهد که اثر ضد چاقی طب سوزنی می تواند با درمان سنتی دیابت بر کاهش اثرات برخی از علائم دیابت اثر بگذارد.

 

مزایا و موارد استفاده از طب سوزنی برای درمان دیابت

روش طب سوزنی توصیه شده برای درمان دیابت نوع 1 و 2 به‌طور چشمگیری متفاوت است. روش ها براساس علائم دیابت متفاوت است. طب سوزنی به کاهش وزن، بهبود سوخت و ساز ، بهبود عملکرد اعضای بدن و درد عصبی کمک می‌کند. یکی از تحقیقات قوی که برای نوروپاتی دیابتی مورد توجه قرار گرفته است، درمان مچ دست و پا است که شامل تحریک عمیق اعصاب مچ دست و پا است.

امکان کاهش احساس درد

اگر مبتلا به دیابت باشید، احتمالاً می دانید که این وضعیت به خاطر سیستم غدد شما است. کسانی که از مزایای درمان طب سوزنی برای دیابت آگاهی دارند، به این واقعیت اشاره دارند که طب سوزنی اندورفین ها را تحریک می کند. آندورفین ها، هورمون هایی هستند که باعث ایجاد احساسات مثبت در بدن شما می شوند و همچنین احساس درد را متوقف می کنند.

امکان تنظیم سطح قند خون

طب سوزنی همچنین می‌تواند هورمون کورتیزول، که مربوط به ایجاد احساس استرس است، را کنترل کند. پزشکان طب سوزنی برای دیابت معتقدند که واکنش هورمون ایجادشده توسط طب سوزنی می‌تواند سطح قند بدن شما را تنظیم کند. به‌علاوه، این روش مانند بسیاری از روش‌های دارویی بدون هرگونه خطر جانبی است.

 خطرات و نارسایی طب سوزنی برای دیابت

در یک بررسی 2017 در مورد طب سوزنی برای دیابت، هیچ‌گونه عوارض جانبی جدی در آزمایش بالینی گزارش نشده است. این نشان می دهد که خطرات کمی در طب سوزنی برای درمان دیابت وجود دارد. اما این به این معنی نیست که این درمان برای همه افراد مناسب است. همانطور که کلینیک Mayo اشاره می کند هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد. اگر شما نمی‌توانید علائم دیابت خود را از طریق انتخاب رژیم غذایی و شیوه زندگی کنترل کنید، جدای هرگونه درمان احتمالی، ممکن است نیاز به تزریق انسولین هم نیاز داشته باشید.

برخی از خطرات کلی برای درمان طب سوزنی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. درد، خونریزی جزئی و کبودی در محل سوزن ها، یکی از شایع ترین عوارض جانبی هستند. مطمئن شوید که تمام سوزن‌های مورد استفاده را از بدن شما خارج کنند. اگر باردار هستید یا مبتلا به بیماری های خونی مانند هپاتیت و اچ آی وی هستید، احتمالاً طب سوزنی درمان مناسبی برای شما نیست. طب سوزنی با استفاده از سوزن‌های استریل نسبتاً مطمئن است و از 20 سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

 

دستورالعمل کلی برای طب سوزنی دیابت

دریافت طب سوزنی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • در مرحله اول، پزشک با شما درباره علائم خاص دیابت شما مشاوره ای خواهد داشت.
  • شما توسط متخصص خود تحت آزمایش قرار می‌گیرید و درمورد رژیم غذایی، سطح درد، اهداف سلامتی و شیوه‌ی زندگی شما سوالاتی از شما پرسیده می‌شود. همچنین ممکن است سوالاتی درمورد روابط، تنش‌های موجود در زندگی و تاثیر آن ها بر دیابت از شما پرسیده شود.
  • بعد از مشاوره اولیه، که در حدود 20 تا 30 دقیقه می‌باشد، پزشک به شما پیشنهاد می‌کند که درمان را به صورت دوبار در هفته شروع کنید تا واکنش بدن شما را بررسی کند.
  • اگر همه چیز خوب پیش رفت، می‌توانید جلسات را به دوبار در ماه کاهش دهید. اکثر افرادی که درمان طب سوزنی را انجام داده‌اند، گفته اند که این روش درمان درد زیادی ندارد - سوزن ها احساس نشگون را به فرد می‌دهد و بعد از اینکه سوزن در پوست قرار بگیرد، اصلا دردی نخواهد داشت. چون مدتی زمان بعد از فرو کردن سوزن لازم است تا آن‌ها اثر خود را بگذارند باید اتاقی برای استراحت وجود داشته باشد.
  • مطمئن شوید که متخصص شما گواهینامه ملی طب سوزنی و پزشکی شرق را داشته باشد. مطمئن شوید که طب سوزنی در محیط استریل انجام شود، زیرا هر گونه مشکل و کوتاهی می تواند بیماری را گسترش دهد و باعث عفونت شود. سریعاً منتظر بهبودی کامل نباشید و صبر پیشه کنید. ممکن است هفته ها طول بکشد تا متوجه تفاوت در علائم بیماری دیابت خود شوید.

 

چشم انداز طب سوزنی و دیابت

درصورتی که برای درمان دیابت خود از پزشک طب سوزنی کمک می‌گیرید، به سایز پزشکان خود هم این موضوع را بگویید. آن‌ها می‌توانند علائم شما را کنترل کنند تا متوجه شوند که آیا این روش تاثیر مثبتی بر علائم داشته است. داروها یا مکمل هایی را که پزشک به شما تجویز کرده است را به‌خاطر این که ممکن است احساس کنید درحال انجام طب سوزنی هستید، متوقف نکنید. درمان دیابت ممکن است به‌خاطر تغییرات ناگهانی درمانی، متوقف شود. درصورتی‌که سوزن های مور، عفونتی را برای شما ایجاد کرد حتما به پزشک خود اطلاع دهید و علائم به‌وجود آمده را برای وی توضیح دهید.