پوست سازی

پوست سازی

پوست یک اندام ، یکپارچه است که مانند یک پارچه نازک ، از دارایی های با ارزشی محافظت می کند. یک تکه ابریشم را تصور کنید. فقط یک قطره شبنم کوچک می تواند تفاوت زیادی بر روی ظاهر پارچه ایجاد کند این مثالی است برای اینکه بگوییم چنین شرایطی برای پوست نیز به وجود می آید. هرگونه سوختگی ، آسیب دیدگی یا آسیب های دیگر مانند جراحی می تواند باعث ایجاد جای زخم شود و بر روی ظاهر پوست تاثیر بگذارد.

در برخی اوقات اگر جای زخم کوچک نباشد میتوان در مکانی که پنهان کردن آن آسان است زخم را پوشاند اما وقتی اینگونه نباشد ، ممکن است تعجب کنید که راهی برای درمان آن وجود دارد ، غیر از پنهان کردن آن در زیر لباس ، که باعث می شود آن از بین برود یا شکل زخم ترمیم شود.

واقعیت این است که جای زخم هرگز به طور کامل از بین نمی رود. اما روشهایی وجود دارد که می تواند به کاهش اندازه آن و تغییر شکل ظاهری آن کمک کند.

چگونه جای زخم اتفاق می افتد؟

جای زخم یک قسمت طبیعی از روند بهبودی بعد از آسیب است. شکل ظاهری و درمان آن به عوامل مختلفی بستگی دارد :

 • عمق
 • اندازه زخم
 • برش
 • محل ماده آسیب دیدگی
 • سن
 • ژن ها
 • جنسیت

انواع زخم ها چیست؟

زخم های کلوئیدی

این زخم ها نتیجه یک روند بهبودی بیش از حد تهاجمی است، با گذشت زمان ، یک اسکار کلوئیدی ممکن است مانع حرکت شود. این روش ها شامل جراحی برای از بین بردن جای زخم ، تزریق استروئید یا ورق های سیلیکونی برای صاف کردن جای زخم هستند. کلوئیدهای کوچکتر با استفاده از کرایوتراپی (درمان انجماد با استفاده از نیتروژن مایع) قابل درمان هستند. همچنین می توانید با استفاده از درمان فشار یا ژل سیلکونی در هنگام آسیب دیدگی ، از ایجاد کلوئید جلوگیری کنید. جای زخم های کلوئیدی بیشتر در بین افرادی که پوست تیره دارند وجود دارد.

زخم های انقباضی

اگر پوست شما سوخته باشد ، ممکن است دچار زخم انقباضی شوید. این زخم ها پوست را محکم می کند و این می تواند توانایی حرکت شما را مختل کند. اسکارهای انقباضی همچنین ممکن است عمیق تر شوند و بر عضلات و اعصاب تأثیر بگذارند. گاهی اوقات ناحیه های درمان شده ناشی از سوختگی این رو به شما ثابت می کند و ضخامت و زبر بودن در آن محل مشخص است.

زخم هایپرتروفیک

اینها زخم هایی برجسته و قرمز هستند  که شبیه به کلوئیدها هستند اما از مرز صدمات فراتر نمی روند. درمان ها شامل تزریق استروئیدها به منظور کاهش التهاب یا ورق سیلیکونی رفع اسکار و یا پی آر پی هستند که باعث می شوند جای زخم صاف شود و تا حدودی اثر آن از بین برود و کمرنگ شود.

جای جوش

اگر دچار آکنه شدید شدید ، احتمالاً اثر هایی از جای آنها بعد از درمان یا هنگام درمان بروی پوست شما هستش. انواع مختلفی از جای زخم های آکنه وجود دارد ، از چاله های عمیق گرفته تا زخم هایی که از نظر ظاهری زاویه ای دارند. گزینه های درمانی به انواع زخم های آکنه بستگی دارد. درمان آنها توسط متخصص یا پزشک پوست از روش های لیزر یا متد های دیگر و درصورت درمان در خانه جهت جای جوش از محصول تیوپی یا کرمی استفاده می شود.

مراقبت بعد از زخم: چگونه یک اسکار را به حداقل برسانید

هر وقت پوست شما آسیب دیده باشد چه به طور تصادفی و چه از طریق جراحی بدن شما برای ترمیم زخم کار می کند. بعد از بهبود زخم ممکن است اثری از محل زخم بروی پوست شما شکل بگیرد یا بماند ، زیرا این قسمت طبیعی روند بهبودی است.

بسیاری از اسکارها بدون درمان از بین می روند. با این وجود کلوئیدها و زخم های آکنه از بین نمی روند. با افزایش سن ، جای زخم های آکنه بیشتر مورد توجه قرار می گیرد زیرا پوست شما استحکام خود را از دست می دهد.

اگرچه درمان می تواند کمک کند اما بهتر است که در صورت امکان از زخم جلوگیری کنید. مراقبت مناسب از زخم و درمان زخم می تواند خطر ابتلا به جای زخم را کاهش دهد یا جای زخم را کمتر مورد توجه قرار دهد.

هر وقت پوست شما آسیب دیده باشد چه به طور تصادفی و چه از طریق جراحی بدن شما جهت بهبود زخم فعالیت خود را آغاز می کند.تغییر ظاهر زخم اغلب بستگی به میزان بهبودی زخم در فرد بیمار را دارد. در حالی که زخم های ناشی از عمل جراحی یا بالای مفاصل مانند زانو و آرنج قابل اجتناب نیست درمان آنها بوسیله پزشک متخصص یا درمانگر انجام می پذیرد ، اما زخم های ناشی از برش های جزئی و خراشیدن با درمان صحیح زخم در خانه راحت تر می شوند.

در قدیم یا از روش های طبیعی مانند : آلوئه ورا ، روغن نارگیل یا سیر را به عنوان درمان طبیعی برای زخم های جزئی باز استفاده میکردند اما امروزه با آمدن علم و تکنولوژی درمان زخم ها بسیار سرعت بخشیده شده و روش های با اثر بهتر و بیشتر ضمن اینکه برخی از محصولات نیز از ترکیب های گیاهی استفاده شده نه به صورت مستقیم به صورت فراوری شده یعنی شرکت سازنده تمامی نقاط و مزایای اون ترکیب گیاهی رو استخراج کرده یا معایب آن را جدا کرده و محصول رو به تولید رسانده است به طور مثال پانسمان آلژینات که از یک جلبک دریایی گرفته شده اند و محصولی گیاهی بحساب می آیند.

زخم ها در دو دسته گسترده قرار می گیرند:

زخم باز یا بسته

در یک زخم بسته ، آسیب بافتی و خونریزی در زیر سطح پوست رخ می دهد. نمونه زخم های بسته شامل کبودی است.

زخم باز شامل شکافی در پوست است که بافت داخلی را در معرض دید قرار می دهد. زخم های باز ممکن است در اثر افتادن ، صدمات و جراحی باشد.

ما انواع مختلفی از زخم باز و همچنین نحوه درمان آنها را با جزئیات بیشتری در زیر می پوشانیم.

انواع

برخی از نمونه های زخم های باز شامل موارد زیر است.

سایش

زخم سایش هنگامی رخ می دهد که پوست بر روی سطح خشن ساییده می شود.

اگرچه ساییدگی ، خون بسیار کمی تولید می کند ، اما برای ضد عفونی کردن زخم و از بین بردن هر گونه مواد باقی مانده ، مهم است.

ترك

پارگی لایه باز عمقی یا پارگی در پوست است. معمولاً تصادفات یا حوادث ناشی از چاقو ، ماشین آلات یا سایر ابزارهای تیز رخ می دهد. این نوع زخم ممکن است باعث خونریزی قابل توجه شود.

فرسایش

فرسایش شامل پاره شدن پوست و بافت زیرین است.

تحریکات ناشی از حوادث شدید مانند انفجارها ، حملات حیوانات یا تصادفات وسایل نقلیه موتوری منجر به بروز حوادث شدید می شود.

برش

بسیاری از روشهای جراحی از برش استفاده می کنند. اما حوادث ناشی از چاقوها ، تیغ ، شیشه شکسته و سایر اشیاء تیز می تواند باعث ایجاد برش شود.

برش معمولاً باعث خونریزی شدید و سریع می شود. برش عمیق می تواند به عضلات یا اعصاب آسیب برساند و به احتمال زیاد به بخیه نیز نیاز دارد.

زخم های جزئی

در این نوع زخم ممکن است نیاز به معالجه پزشکی نداشته باشد. افراد می توانند این نوع زخم ها را در خانه درمان کنند.

با این حال ، زخم های شدید باز که شامل خونریزی قابل توجه است ، نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

مراقبت از زخم باز باید مراحل زیر را شامل شود:

 • خونریزی را متوقف کنید: با استفاده از یک پارچه تمیز یا بانداژ ، به آرامی روی زخم را فشار دهید تا لخته شدن خون را تقویت کند.
 • زخم را تمیز کنید: از آب تمیز و سرم شتسشو استفاده کنید تا باکتری ها برطرف شود. هنگامی که زخم تمیز به نظر می رسد ، آن را با یک پارچه تمیز خشک کنید. ممکن است پزشک برای رفع بقایای زخمهای شدید حاوی بافت مرده نیاز به انجام عمل دبریدمان داشته باشد.
 • بستن و پوشاندن زخم: بستن زخم های تمیز به پیشرفت سریعتر بهبود می یابد. باندهای ضد آب و گاز برای زخم های جزئی به خوبی کار می کنند. زخم های عمیق باز ممکن است نیاز به بخیه داشته باشد .
 • به طور مرتب پانسمان را تغییر دهید: مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کنند که باند های قدیمی را جدا کرده و هر بار 24 ساعت علائم عفونت را چک کنید. قبل از استفاده مجدد از باند یا چسب تمیز ، زخم را ضد عفونی کرده و خشک کنید. به یاد داشته باشید که زخم را در حین بهبودی خشک نگه دارید.
 • عفونت هایی که از زخم های باز ایجاد می شوند شامل موارد زیر است:
 • گروه های متنوعی از باکتری ها سطح پوست را جمع می کنند ، به این معنی که زخم های باز به مراقبت و بهداشت مناسب نیاز دارند تا خطر عفونت را کاهش دهند.

برخی علائم و نشانه های زخم آلوده عبارتند از:

 • متورم
 • دریافت درد
 • مایع یا چرک جمع آوری شده در زخم
 • تاول یا زخم
 • تب
 • تورم غدد لنفاوی

عفونت هایی که از زخم های باز ایجاد می شوند شامل موارد زیر است:

عفونت استاف

استافیلوکوک به گروهی از باکتریهای موجود در پوست و داخل بینی اشاره دارد که معمولاً بیماری ایجاد نمی کنند. با این وجود ، آنها می توانند از طریق زخم های باز وارد بدن شوند و در نتیجه بیماری مسری به وجود می آید که پزشکان از آن با عفونت استاف استفاده می کنند.

عفونت های استاف ممکن است در پوست باقی بماند و روی غدد عرق تأثیر بگذارد. با این حال ، آنها همچنین می توانند در بدن پخش شوند و بر روی چندین اندام تأثیر بگذارند.

ارائه دهنده خدمات بهداشتی می تواند برای کمک به مقابله با عفونت های استاف آنتی بیوتیک تجویز کند. با این حال ، برخی از سویه های استافیلوکوکوس ، مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) ، در برابر آنتی بیوتیکی هایی که پزشکان به طور معمول تجویز می کنند ، مقاومت می کنند.

فاشیلیت مسکونی

فاشیلیت نکروز کننده یک عفونت نادر باکتریایی است که بافت نرم را از بین می برد. باکتری هایی به نام استرپتوکوک گروه A معمولاً باعث این عفونت می شوند. این عفونت ناگهان ظاهر شده و به سرعت گسترش می یا بد.

فاشیای نکارتا یک بیماری شدید پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. این بیماری می تواند به سپسیس ، سندرم شوک سمی ، نارسایی اندام متعدد و حتی مرگ منجر شود.

علائم فاشیلیت نکروزان کننده شبیه به آنفولانزا است.

آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

درد شدید در نزدیکی زخم

پوست قرمز یا بنفش نزدیک زخم

تب

درد معده

گلو درد

حالت تهوع

اسهال

لرز

دردهای عضلانی

زخم مزمن

زخم های مزمن زمان زیادی برای بهبود نیاز دارند.علل ایجاد زخم های مزمن شامل عفونت های شدید باکتریایی ، تضعیف عملکرد سیستم ایمنی و شرایط اساسی پزشکی است. ابتلا به دیابت یا سرطان ممکن است خطر ایجاد زخم های مزمن را افزایش دهد.

زخم های بزرگ باز

زخم های بزرگ باز که شامل خونریزی قابل توجه است ، نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

 

روش تشکیل لایه پوست

یکی از مشکلات برخی بیماران در مرحله نهایی تشکیل لایه های پوستی از هیپودرم تا اپی درم می باشد که گاهاً مشکلاتی اعم از سرطان پوستی عدم بافت اعصاب یا رگ های خونی در آن نقطه ( مناطق وسیع از بین رفته ) و برخی از نقاط بدن که در این مورد بصورت سخت پوست سازی شکل میگیرد. 
عمدتاً پیشنهاد ما به شما این است که این امر رو به پزشک متخصص بسپارید یا اینکه با تماس تلفنی با کارشناسان پشتیبانی ما جلو ببرید.

اما به صورت عمومی ما به شما یک سری محصولات و روش این موضوع رو بصورت نیمه تخصصی بهتون می گوییم که به موجب تحریک لایه هیپودرم موجب تشکیل شده از بافت چربی و پیوندی مختلفی است یا می شود که افرادی که این مشکل رو دارند و عصب و رگ های خونی کمتری دارند یا ندارند ( راه حل این مسئله پیوند پوستی یا به اصطلاحی گرفت می باشد ) در مواری هم کم بودن فیبرو پلاست ها است که وظیفه تولید کلاژن ها رو دارند با افزایش تولید کلاژن در بدن و رسیدن آنها به لایه های بالایی پوست سازی روند ایده آل خود را در میان میگرد و شروع به تشکیل لایه های درم و اپی درم می کند.

حال در پایین تعدادی از محصولات را برای شما معرفی می کنیم که می توانید توسط این محصولات به روند بهبود و پوست سازی زخم سرعت ببخشید: