پانسمان هیدروژل کلاژن ماتریکس طبادرم - Collagen Matrix Dressing

موجود
فقط %1 عدد مانده
کد کالا
Collagen matrix dressing
As low as ‎110,400 تومان

در موضع زخم به دلیل از بین رفتن سد دفاعی پوست و هم چنین حضور سایتوكایین های التهابی، بافت آسیب دیده و بافت های عمقی بسیار تحریك پذیر و حساس بوده ، در نتیجه استفاده از مواد اولیه ای كه بالاترین كیفیت و حداقل تحریك پوستی و آلرژی را تضمین كنند یك اصل اساسی محسوب می شود. به همین دلیل پانسمان هیدروژل ورقه ای حاوی كلاژن طبادرم با ساختار هیدروژلی تشكیل شده از زیست پلیمرها، شباهت قراوانی به ساختارماتریكس خارج سلولی و محیط طبیعی سلول ها داشته و از این طریق شرایطی طبیعی و بدون استرس و ایده آل را برای سلول ها جهت ترمیم زخم ایجاد می كند که می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. از خصوصیات بارز این محصول می توان به کوتاه شدن زمان درمان زخم. کاهش التهاب زخم و احتمال بروز حساسیت و همچنین آبرسانی به محیط زخم اشاره کرد.

پانسمان هیدروژل کلاژن ماتریکس طبادرم(collagen matrix dressing)

در موضع زخم به دلیل از بین رفتن سد دفاعی پوست و هم چنین حضور سایتوكایین های التهابی، بافت آسیب دیده و بافت های عمقی بسیار تحریك پذیر و حساس بوده ، در نتیجه استفاده از مواد اولیه ای كه بالاترین كیفیت و حداقل تحریك پوستی و آلژی را تضمین كنند یك اصل اساسی محسوب می شود. لذا برای دستیابی به این مهم، محققین طبازیست پلیمر (تریتا) پس از بررسی تعداد زیادی از گزینه ها و انجام آزمایشات مختلف، محصولات TREETTA را بر پایه پلیمرهای زیست سازگاری تولید كرده اند كه سازگاری زیادی با بدن انسان دارند و این امر از بروز حساسیت و واكنش های پوستی ممانعت می كند. از این بین پانسمان هیدروژل ورقه ای حاوی كلاژن TEBADERM  به عنوان اولین محصول قدرتمند برای اولین بار در ایران طراحی و تولید شده است كه با توجه به فرمولاسیون منحصر به فرد نسبت به پانسمان های سنتی، تحولی شگرف در عرصه ترمیم زخم ایجاد كرده است. شایان ذكر است این محصول در شرایطی كاملا استاندارد و در اتاق های پاك با برخورداری از اصول جی ام پی  تولید شده و در سازمان انرژی اتمی ایران از طریق اشعه گاما در ظرایطی ایده آل استریل شده و پس از بررسی ها و آزمایشان كنترل كیفی، در پكیج های متناسب با شرایط حفظ پایداری پانسمان، بسته بندی شده است

پانسمان TEBADERM با ساختاترهیروژلی تشكیل شده از زیست پلیمرها، شباهت قراوانی به ساختارماتریكس خارج سلولی و محیط طبیعی سلول ها داشته و از این طریق شرایطی طبیعی و بدون استرس و ایده آل را برای سلول ها جهت ترمیم زخم ایجاد می كند.

 

اثرات كاهنده درد TEBADERM

برادی كینین یكی از مهم ترین تركیبات فیزیولوژیك موثر در بروز درد است. پانسمان طبادرم از سه طریق باعث كاهش درد می شود. در ابتدای مصرف این محصول، از طریق ایجاد حس خنكی مطبوع در محل زخم و سپس به دلیل هیدراته كردن سطح زخم و كاهش آسیب به كمپلمان های سلولی و در نهایت از طریق كاهش ترشح برادی كینین باعث كاهش چشمگیر درد در ناحیه زخم می شود

 

كاهش ایجاد اسكار TEBADERM

به دلیل كاهش التهاب، مرطوب نگه داشتن سطح زخم، تسریع تولید پروتئین های ماتریكس خارج سلولی، افزایش كلاژن سازی، تسهیل دبریدمان اتولیتیك، عدم آسیب به كمپلمان های سلولی و در نهایت به دلیل ایجاد شرایطی مشابه با ساختار طبیعی پوست، بافت جدید با كیفیتی بسیار عالی تولید شده و در نتیجه اسكار باقی مانده از زخم نسبت به پانسمان های دیگر بسیار كمتر خواهد بود و نتایج حاصل شده از ظاهر بافت، مورد رضایت بیمار خواهد بود.

 

عدم ایجاد زخم مجدد در هنگام تعویض پانسمان TEBADERM

به دلیل ساختارمرطوب پانسمان زخم و به كار گیری موادی كه به ساختار زخم نمیچسبند، تعویض پانسمان بسیار ساده بوده و هیچ گونه آسیبی در حال ترمیم ایجاد نمی كند و همچنین بیمار تعویض پانسمانی بی درد و بدون آسیب را تجربه خواهد كرد

طبادرم

پانسمان طبادرم از خانواده «پانسمان‌های ترمیم زخم، هیدروژل ورقه ای شفاف» با دارا بودن 90% آب دربستر ژل، به تنظیم تبادل مایعات سطح زخم كمك می كند.

ساختار این پانسمان از زیست پلیمرهایی با منشا طبیعی ساخته شده و از نظر ساختار مولكولی بسیار به ماتریکس خارج سلولی شبیه است. لذا با تحریك سطح شخم به وسیله كلاژن موجود در آن روند ترمیم زخم را سرعت می بخشد.

پانسمان هیدروزل کلازن ماتریکس طبادرم

مزایای طبادرم:

تسریع روند بافت اپیتلیال

كراتینوسیت ها و فیبروبلاستها سلولهای اصلی بافت پوست هستند كه در واقع رشد این سلولها فاكتور اصلی روند بهبود زخم به شمار می آیند. پانسمان طبادرم نیز ساختاری مشابه ماتریكس خارج سلولی دارد و با فرمولاسیونی خاص به افزایش پایداری و فعالیت فاكتورهای داخلی رشد سلولی در محل آسیب دیده كمك می كند و همین امر باعث افزایش سرعت تقسیم سلولی، رشد و در نهایت تسریع روند بهبود زخم و كاهش طول درمان می شود.

تسهیل دربریدمان اتولیك

یكی از مسائل اصلی در زخم های مزمن، وجود لایه ای از بافت مرده است كه مشكلات زیادی را در روند درمان ایجاد می كند. مانند افزایش میكروب ها، عفونت زایی، كاهش اكسیژن رسانی، ایجاد بوی نامطبوع، ایجاد ظاهر نامناسب و آزار دهنده و در نتیجه تاخیر در روند بهبود.

راه های متفاوتی برای از بین بردن بافت مرده وجود دارد كه به این عمل «دبریدمان» می گویند. در 4 روش متداول جراحی، درمان آنزیمی، مكانیكی و استفاده از لارو، از یك عامل خارجی برای جدا كردن بافت نكروز شده استفاده می شود. در حای كه ایده آل ترین روش، دبریدمان اتولیك است. یعنی درمان توسط آنزیمهای بدن بدون دخالت عوامل خارجی.

پانسمان طبادرم از طریق آبرسانی مناسب به بستر زخم، به دبریدمان اتولیك كمك می كند. همچنین ساختار پلیمری به كار رفته در آن محیط عملكرد آنزیمهای بدن جهت مقابله با بافت نكروز را مساعد كرده در نتیجه مراحل دبریدمان اتولیك را تقویت و تسریع می كند. 

افزایش رگزایی در بافت آسیب دیده

مشكل اصلی دیگر در محل آسیب دیده و زخم، از بین رفتن رگ ها و مویرگ هایی است كه وظیفه تغذیه و اكسیژن رسانی به سلولهای سالم را عهده دار هستند. مكانیسم بدن به گونه ای است كه در محل آسیب دیده سوخت و ساز سلولهای سالم افزایش می یابد تا بتوانند بافت از بین رفته را بازسازی كنند. اما با از بین رفتن رگها و مویرگها، یا با مسدود شدن مسیر آنها با بافت نكروز كرده، مواد مغذی و اكسیژن مورد نیاز به اندازه لازم به سلولها نمی رسد و در بهبود زخم وقفه می افتد.

طبادرم ساختاری بسیار مشابه ماتریكس سلولی دارد كه می تواند اسكلتی مناسب را برای رگ زایی ایجاد كند و به دلیل ساختار پلیمری به كار رفته در آن به حفظ و افزایش ماندگاری فاكتورهای رشد سلولی كمك می كند .. در نتیجه پروسه بازسازی و رگزایی را تسهیل و تسریع می كند.

همچنین پانسمان های هیدروژلی از طریق تاثیرگذاری بر برقراری تعادل رطوبت در محل زخم می توانند ترشحات ناشی از زخم (اگزودا) را مدیریت كرده و مانع پیشروی زخم شوند

اثرات آنتی میكروبیال

مانع اصلی دیگری كه بهبود زخم ها را با مشكل مواجه می كند، وجود عفونت و میكروبهای متفاوت در محل زخم است. مخصوصا كه مطالعات نشان میدهند امروزه دامنه میكروب ها افزایش یافته و مقاومت آنها به انواع آنتی بیوتیك های موجود، افزایش یافته است. به خصوص در بیمارانی كه دچار اختلالات مویرگی هستند، آنتی بیوتیك های سیستمیك به سلولها نمی رسد؛ بافت نكروز كرده نیز، به شدت مانع اكسیژن رسانی و نفوذ آنتی بیوتیك به درون بیوفیلم (لایه تشكیل شده توسط بافت نكروز كرده) می شود.

پانسمان طبادرم با ساختار پلیمركاتیونی (دارای بار مثبت) و اثرات ضد میكروبی تا حد زیادی این مشكل را حل كرده است.

به این طریق كه ساختار آنتی میكروبیال طبادرم به دلیل اتصالات الكترواستاتیك، دارای بار مثبت زیست پلیمر با بار منفی غشاء میكروارگانیسم بوده كه این اتصال در نفوذپذیری غشاء میكروارگانیسم تغییر ایجاد كرده و با نفوذ به غشاء، باعث مرگ میكروارگانیسم می شود.

اثرات ضد التهابی

التهاب در محل زخم هم برای بیمار ناخوشایند است، هم در طول درمان تاثیر منفی دارد. التهاب طولانی مدت تعادل بین تولید سلولی و تخریب سلولی را بر هم می زند و می تواند باعث پیشرفت تخریب سلولی شود. پانسمان طبادرم از طریق كنترل ترشحات زخم و آزادسازی سایتوكانیهای التهابی مثل TNF و IL ، التهاب زخم را كاهش می دهد. این محصول برای زخم هایی با التهاب های طولانی مدت بسیار مناسب است.

تحریك تولید پروتئین در ماتریكس خارج سلولی

به طوركلی درمان زخم نیاز به حفظ تعادل در تخریب سلولی و تكثیر سلولی دارد. عواملی مانند بافت تخریب شده، بافت نكروز شده، سلولهای آسیب دیده، ترشحات، عدم وجود رگ و مویرگها و ... این تعادل را بر هم زده و طول درمان را افزایش می دهد.

گروه بزرگی از آنزیم های پروتئولیك به نام آنزیم های ماتریكس متالوپروتئیناز وجود دارند كه به رفع این مشكلات كمك میكنند. این آنزیمها به صورت طبیعی در موافع لزوم برای درمان زخم و تولید سلول شروع به فعالیت می كنند، اما به دلیل وجود مشكلات فوق‌ الذكر، گاهی تعادل آنزیم ها در محل جراحت به هم می خورد و ایجاد زخم مزمن می كند.

پانسمان طبادرم با ساختار ویژه ای كه دارد محیط مناسبی را برای حفظ و افزایش ماندگاری فاكتورهای رشد سلولی به وجود می آورد و همچنین باعث تحریك تولید پروتئینهای خارج سلولی، ‌از جمله كلاژن می شود.

پانسمان هیدروزل کلازن ماتریکس طبادرم

ویژگی های طبادرم:

 • كاهش احتمال بروز حساسیت
 • چسبندگی مناسب به سطح زخم
 • حداقل آسیب به بافت در زمان تعویض پانسمان
 • جذب قوی ترشحات زخم
 • آبرسانی به محیط زخم
 • كاهش التهاب جراحت
 • كوتاهتر شدن زمان درمان
 •  امكان برش های متناسب با ابعاد زخم
 •  انعطاف پذیری
 •  بازسازی ظاهر زخم

موارد استفاده از طبادرم

 • انواع خراش و بریدگی، سطحی یا عمیق
 •  زخم های دیابتی بدون عفونت
 •  زخم بستر
 • زخم ناشی از سوختگی درجه 1 و 2
 • زخم ناشی از شیردهی
 • زخمها با ترشحات حاد و مزمن
 • زخم های نروپاتیك
 • زخم های ناشی از آرتریت روماتوئید
 • مناطق پیوندی پوست
 • زخم های سیاهرگی و سرخرگی

نحوه استفاده از طبادرم

ابتدا دستهای خود را كاملا شسته، خشك كرده و دستكش بهداشتی بپوشید.

بعد سطح زخم را با محلول ضدعفونی تمیز كزده و پوست اطراف زخم را با گاز استریل خشك كنید.

پس از شستشوی زخم حتما دستكش خود را عوض كنید و كار پانسمان را با دستكش های كاملا تمیز ادامه دهید.

با استفاده از یك قیچی تمیز، ورق هیدروژلی را به اندازه زخم برش داده و آن را به محلول نرمال سالین (سرم نمكی استریل) آغشته كرده و روی زخم قرار دهید. دقت كنید كه ورق هیدروژل روی بافت سالم را نپوشاند.

محل زخم را كه با هیدروژل پوشیده شده، با گاز استریل و پانسمان ساده كاملا بپوشانید. به نحوی كه تمام بستر زخم پوشیده شود.

برای تعویض پانسمان، با رعایت نكات بهداشتی و استفاده از دستكش، در ابتدا سطح زخم را با سرم شستشو مرطوب كنید و سپس پانسمان را از سطح زخم جدا كنید.

تاریخ استفاده از پانسمان را به یاد داشته باشید و حتما طبق توصیه مندرج نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.


 

 

اطلاعات بیشتر
سایزبندیسایر
دیدگاه خود را بنویسید
You're reviewing:پانسمان هیدروژل کلاژن ماتریکس طبادرم - Collagen Matrix Dressing
Your Rating