پماد کالاندنیکس Calandunix

موجود نیست
کد کالا
Calandunix
‎1 تومان

گياه هميشه بهار داراي اثرات مختلف درماني و فارماكولوژيكي، از جمله آثار ضد التهابي، ترميم كنندگي زخم و سوختگي و اثران آنتي ميكروبيال مناسبي است. مطالعات هيستولوژيكي بافت آسيب ديده مشخص نمود كه درمان انجام شده به ميزان قابل توجهي، بازسازي فيزيولوژيك، اپيتليزاسيون، گرانولاسيون و  بافت آسيب ديده را با افزايش متابوليسم گليكوپروتئين ها، نوكلئوپروتئين ها و كلاژن ها افزايش داده و اين گونه به ترميم زخم كمك مي كند.  بسیاری از کتب مرجع اروپایی، مصرف کالاندولا را برای رفع التهابات پوستی، زخم های دیر التیام یابنده، خون مردگی و کبودی ها، جوش ها، راش ها، زخم های بستر، درماتیت ناشی از سرمازدگی، بهبود زخم بعد از قطع عضو، التیام محل گزش زنبور و دیگر حشرات، cracked nipples دوره بارداری و شیردهی، آفتاب سوختگی و ادرار سوختگی پای کودکان توصیه نموده اند.

پماد کالاندنیکس (Calandunix)

گياه هميشه بهار داراي اثرات مختلف درماني و فارماكولوژيكي، از جمله آثار ضد التهابي، ترميم كنندگي زخم و سوختگي و اثران آنتي ميكروبيال مناسبي است. اثرات ضد التهابي اين گياه،‌ در مطالعات مختلف اثبات شده است. روتين موجود در اين گياه، با مهار رهايش هيستامين و سروتونين (واسطه هاي التهابي آزاد شده در پروسه التهاب از پلاكت ها، ماستسلها و بازوفيلها) نفوذپديري عروقي را كاهش مي دهد. ديگر فلانوئيدهاي اين گياه نيز، با تاثير بر مسير متابوليسم اسيد آراشيدونيك، آثار ضدالتهابي خود را اعمال مي كنند. كوئرستين و روتين، داراي اثر مهاري بر روي سير پراكسيداسيون غير آنزيمي ليپيدها بوده و از طرفي آگليكون فلاونوئيدها، با اثر روي مسير سيكلواكيژناز، سبب مهار سنتز پروستاگلندين ها و لذا كاهش التهاب مي شوند.
اثر مناسب فارماكولوژيك ديگر هميشه بهار، ترميم كنندگي زخم و بافتهاي آسيب ديده مي باشد. در يك مطالعه بر روي ratهايي كه طي پروسه هاي استاندارد جراحي ايجاد زخم آماده شده بودند، نوعي پماد كالاندولاي 5% (و آلانتوئين در كنار آن به عنوان درمان همراه) به منظور ترميم زخم ها استفاده گرديد. مطالعات هيستولوژيكي بافت آسيب ديده در ساعت هاي هشتم، بيشت و چهارم و چهل و هشتم بعد از ايجاد زخم، مشخص نمود كه درمان انجام شده به ميزان قابل توجهي، بازسازي فيزيولوژيك، اپيتليزاسيون، گرانولاسيون و  بافت آسيب ديده را با افزايش متابوليسم گليكوپروتئين ها، نوكلئوپروتئين ها و كلاژن ها افزايش داده و اين گونه به ترميم زخم كمك مي كند. در اين مطالعه، در گروه ديگري از ratهاي آماده شده،  مصرف آلانتوئين به تنهايي، اثرات بسيار ضعيفتري در ترميم زخم از گروه دريافت كننده پماد كالاندولا به عنوان درمان اصلي، از خود نشان داد.
اثرات مناسبي از گياه كالاندولا در التيام سوختگي ها نيز اثبات شده است. در یک مطالعه  Open randomized parallel بر روی 156 بیمار در 4 مرکز سوختگی در فرانسه، اثرات درمانی 3 نوع پماد موضعی مختلف (پمادی از کالاندولا، یک نوع پماد proteolytic ، وازلین) در درمان سوختگی های درجه 2 و 3 ، مورد بررسی قرار گرفت، روزانه، یک لایه ضخیم از پماد مورد نظر به صورت پانسمان بسته بر روی محل سوختگی استعمال می‌شد. تاثیر هریک از این 3 پماد، در روزهای هشتم و دوازدهم از شروع درمان، مورد ارزیابی قرار گرفت. شکست درمان در این مطالعه، به صورت پیدایش اسکار، عفونت در موضع و یا عدم مشاهده بهبودی کامل در پایان دوره، تعریف شده بود. تفاوت بسیار فاحشی در درمان با پماد کالاندولا نسبت به وازلین در ترمیم سوختگی مشاهده شد. به علاوه، عوارض مصرف (هم چون حساسیت های پوستی) نسبت به دو درمان دیگر، بسیار کمتر بود.
کمیسیون E ، مصرف موضعی فرآورده های حاصل از این گیاه را در درمان التهابات حاد و مزمن پوستی، زخم ها، سوختگی ها و جراحت های دیر التیام یابنده تایید کرده است. در فارماکوپه های مختلف و سیستم های سنتی دارویی نیز مصرف فرآورده های حاصل از این گیاه در درمان اگزما، خشکی پوست و حتی پیشگیری و درمان زخم های بستر توصیه شده است و همچنین، فارماکوپه گیاهی انگلستان، مصرف موضعی فرآورده های همیشه بهار را، حتی برای بهبود زخم های پا و واریس نیز توصیه نموده است. بسیاری از دیگر کتب مرجع اروپایی، مصرف کالاندولا را برای رفع التهابات پوستی، زخم های دیر التیام یابنده، خون مردگی و کبودی ها، جوش ها، راش ها، زخم های بستر، درماتیت ناشی از سرمازدگی، بهبود زخم بعد از قطع عضو، التیام محل گزش زنبور و دیگر حشرات، cracked nipples دوره بارداری و شیردهی، آفتاب سوختگی و ادرار سوختگی پای کودکان توصیه نموده اند.

پماد کالاندنیکس


نحوه و مقدار مصرف:


روزی 3 بار مقدار کافی از پماد کالاندنیکس را روی محل آسیب دیده استفاده نمایید. در مورد ادرار سوختگی ها بهتر است برای مدتی از پوشاندن موضع برای تاثیر بهتر خودداری نمایید.


 
عوارض جانبی:


هیچ گونه عارضه جانبی خاصی به دنبال مصرف دوزهای توصیه شده دیده نشده است.
در افراد حساس به گیاه همیشه بهار امکان حساسیت های پوستی و درماتیت تحریکی وجود خواهد داشت.


 
موارد منع مصرف:


در افراد با سابقه حساسیت به گیاه همیشه بهار از مصرف فرآورده اجتناب شود.

تاکنون تداخل دارویی خاصی با فرآورده های موضعی گیاه همیشه بهار گزارش نشده است.

مصرف با احتیاط فرآورده در دوره بارداری و شیردهی بلامانع است.

اطلاعات بیشتر
سایزبندیسایر
دیدگاه خود را بنویسید
You're reviewing:پماد کالاندنیکس Calandunix
Your Rating